Jeżeli indeks, w który zainwestowałeś poprzez ETF, urósł bądź spadł w wybranym przedziale czasowym o 10%, wówczas wartość całej inwestycji również zmieni się o tą wartość. Fundusze ETF są dostępne na globalnych rynkach od niemal 30 lat i w dalszym ciągu cieszą się wielką popularnością wśród inwestorów z całego świata. Czym zatem są fundusze ETF i co można z nimi zyskać?

Prostota i przejrzystość

Fundusze ETF to setki dostępnych i gotowych rozwiązań, które w szybki i prosty sposób umożliwiają inwestowanie w indeksy giełdowe, a także w różne sektory, portfele obligacyjne lub też w wybrane surowce. Inwestując poprzez ETF nie trzeba analizować finansów konkretnych spółek giełdowych, ani też spędzać długie godziny na budowaniu swojego portfela. Co więcej w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, trader może dokonać sprzedaży w dowolnym momencie trwania sesji po aktualnej cenie na przykład za pośrednictwem dedykowanej platformy Saxo Bank Polska, która zapewnia dostęp do niemal 3000 funduszy ETF z ponad 30 giełd na całym świecie.

Można również wykorzystywać wybrany procent wartości swoich akcji jako depozyt zabezpieczający i tym samym znacząco zwiększyć własną ekspozycję na rynku w trakcie handlu.

Niskie koszty i łatwy dostęp

Szacunkowy roczny koszt zarządzania w funduszach ETF wynosi najczęściej poniżej 0,5%, a mnóstwo funduszy ETF pobiera opłaty niższe nawet od 0,1%. Dodatkowo automatyzacja całego procesu sprawia, że jest jeszcze taniej niż w przypadku standardowych funduszy inwestycyjnych. Minimalna wartość kupna jednostki ETF wynosi najczęściej kilkadziesiąt złotych, dzięki czemu niektóre ETF są niezwykle atrakcyjne dla początkujących inwestorów z małym kapitałem początkowym. Fundusze ETF można szybko kupić poprzez swój rachunek maklerski na dedykowanej platformie brokerskiej.

Dywersyfikacja i wybór funduszy ETF

Fundusze ETF bez zarzutu mogą odwzorowywać między innymi całe indeksy. Tym jednym posunięciem można kupić bogato zdywersyfikowany portfel. Takie zróżnicowanie znacząco obniża ryzyko poczynionych inwestycji w porównaniu do kupna pojedynczych akcji spółek giełdowych. Mnogość funduszy ETF bez wątpienia odpowiada na większość inwestorskich potrzeb i pomysłów traderów bez względu na posiadane doświadczenie. Dzięki ETF możesz w prosty sposób rozłożyć swoje swoje inwestycje globalnie i w ten sposób całkowicie uniezależnić się od lokalnie występującej koniunktury.

Stawiając pierwsze kroki w inwestowaniu lub mając za sobą sporo doświadczenia, warto zwrócić uwagę na możliwości, które dają fundusze ETF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*