Zaskoczyły Cię nieprzewidziane wydatki? Chcesz kupić nową pralkę, bo stary sprzęt odmówił posłuszeństwa? Kredyt gotówkowy może okazać się remedium na finansowe bolączki. Jak wybrać najlepszą ofertę? Na co należy zwrócić uwagę wybierając propozycję banku? Prezentujemy ranking kredytów gotówkowych wraz z omówieniem.

Kredyt gotówkowy (zobacz ranking Totalmoney https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków – ze statystyk Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2019 roku sektor bankowy udzielił aż 4,1 mln kredytów gotówkowych. Jednocześnie odnotowuje się rosnące zadłużenie i trudności w spłacie zobowiązań. Według raportu BIK na koniec zeszłego roku wynosiło ono 184,6 mld zł, co stanowiło wzrost o 0,8% w stosunku do roku 2018. Polacy chętnie zaciągają zobowiązania, często jednak bagatelizują ich koszty. Jeśli chcesz mieć pewność, że kredyt gotówkowy, który zaciągasz, nie będzie zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu, sprawdź dostępny online ranking kredytów gotówkowych, np. w serwisie totalmoney.pl. Narzędzie to umożliwia wybór najtańszej propozycji – kredytu, który będzie charakteryzował się niską miesięczną ratą, atrakcyjnym oprocentowaniem oraz RRSO.

Aktualny ranking kredytów gotówkowych – omówienie ofert

Przeanalizujmy zobowiązanie w kwocie 40 tys. zł, z okresem kredytowania na 72 miesiące.

W kwietniu 2020 roku najlepszą ofertę zapewniał Alior Bank, który oferował miesięczną ratę w wysokości 720,82 zł. Całkowita kwota do spłaty wynosiła 51 899,25 zł, prowizja 0,00%, oprocentowanie 8,99%, a RRSO 9,37%. Suma odsetek w okresie kredytowania to 11 899,25 zł. Nie było wymagane dodatkowe ubezpieczenie. Kredyt gotówkowy o nazwie Pożyczka internetowa był dostępny bez wychodzenia z domu – wniosek można było złożyć przez internet.

Na drugim miejscu znalazła się propozycja banku Citi Handlowy. W tym przypadku miesięczna rata zobowiązania wynosiła 722,52 zł, całkowita kwota do spłaty 52 021,74 zł, a suma odsetek w okresie kredytowania 10 221,75 zł. Pożyczka gotówkowa była dostępna przez internet. Bank oferował prowizję w wysokości 4,50%, co dało dodatkowe 1800 zł kosztów, a także oprocentowanie 7,49% i RRSO – 9,46%. Ubezpieczenie nie było obowiązkowe, chociaż klienci mogli skorzystać z dodatkowej polisy.

Nieco wyższe koszty zostały naliczone przy ofercie Santander Bank Polska. Miesięczna rata kredytu gotówkowego w kwietniu 2020 roku wynosiła 731,40 zł, kwota do spłaty 52 660,83 zł, suma odsetek w okresie kredytowania 11 084,83 zł. Bank żądał od klientów prowizji w wysokości 3,94%, co stanowiło dodatkowo 1576 zł kosztów, ustalił również oprocentowanie na poziomie 8,12%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosiła 9,94%.

Ranking kredytów gotówkowych – jak uniknąć problemów w spłacie zobowiązania?

Rankingi dostępne online pomagają znaleźć rozwiązanie, które nie obciąży domowego budżetu – raty będą optymalne, a suma odsetek do spłaty – rozsądna. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszy kredyt gotówkowy, koniecznie sprawdzaj RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która najpełniej informuje o kosztach. Unikaj zaciągania zobowiązań na pokrycie poprzednich długów, ponieważ może to szybko doprowadzić do wpadnięcia w spiralę, z której trudno będzie się wyplątać. Zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty kredytu gotówkowego, upewnij się, że procentowy stosunek wszystkich zadłużeń do wysokości zarobków nie przekracza 50%. Niektórzy analitycy dopuszczają wskaźnik DTI na poziomie 65%, jednak jest to dość ryzykowne. Warto minimalizować sumę zadłużeń i starać się nie przekraczać bezpiecznego poziomu.

Najlepszy kredyt gotówkowy – negocjuj warunki

Pamiętaj, że warunki spłaty zobowiązania można negocjować – banki często idą na ustępstwa, zwłaszcza gdy klient wykazuje inicjatywę i np. podnosi swoją zdolność kredytową. Koszty można zminimalizować przez spłatę drobnych zobowiązań, zamknięcie limitów na kartach kredytowych czy linii kredytu odnawialnego. Pozwala to na zwiększenie zdolności kredytowej i w przypadku wielu banków jest sygnałem do obniżenia oprocentowania dla klienta. Przez wybraniem oferty warto sprawdzić rankingi dostępne online, a w razie wątpliwości – skonsultować się z doradcą kredytowym.

1 comment

  1. Często kredyt gotówkowy na wyjątkowych warunkach może nam zaproponować bank jak jesteśmy jego stałymi klientami. Poza tym jeśli chodzi o problemy w spłacie zobowiązania, to warto w razie np utraty pracy czy śmierci współmałżonka ubezpieczyć taki kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*