Coraz częściej zastanawiamy się, jak skutecznie zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. Rodzą się pytania dotyczące sprzątania i dezynfekcji mieszkania. Co jest konieczne i chroni nasze zdrowie? Pozostawanie w domu w czasie szalejącej epidemii może być dużym wyzwaniem, ale to najlepiej działający sposób, który pozwala ograniczyć zakażanie innych i siebie.

Skuteczne sprzątanie i preparaty do dezynfekcji

Aby uczynić nasz dom bezpiecznym miejscem, warto poznać sposoby na dezynfekowanie pomieszczeń. To pozwala nam utrzymać maksymalną czystość i zminimalizować tym samym prawdopodobieństwo zachorowania. Przede wszystkim trzeba zadbać nie tylko o ogólny porządek, ale często przemywać powierzchnie wciąż dotykane przez domowników. Obicia kanap, blaty kuchenne, stoły i krzesła możemy czyścić szmatką namoczoną w ciepłej wodzie z mydłem. Wirusy bardzo dobrze czują się na gładkich powierzchniach, dlatego szyby i lustra należy czyścić tak często jak to możliwe. Warto pamiętać o codziennym wietrzeniu pomieszczeń. Wpuszczanie do domu promieni słońca to sprzymierzeniec w walce o czyste powietrze w domu.

Odkażanie to kolejny szczebel w dbaniu o zdrowie. Polega ono na wykorzystaniu substancji chemicznych, które zniszczą zarazki. W przypadku Covid-19 idealne będą preparaty ze stężeniem alkoholu powyżej 70% oraz te, które zawierają rozcieńczony wybielacz chlorowy. Dobrze sprawdzają się również produkty zawierające amoniak, nadtlenek wodoru, kwas glikolowy czy podchloryn sodu. Używanie detergentów pomoże więc usunąć wirusy z naszego mieszkania, bo te niewątpliwie się pojawiają nawet jeśli wychodzimy rzadko na zewnątrz.

Optymalne pranie

Miejsca najczęściej dotykane czyli włączniki światła, klamki, uchwyty szafek należy przemywać co najmniej raz dziennie używając ręcznika papierowego. Warto powiedzieć, że ściereczki z mikrofibry mają bardzo efektywne działanie jeśli chodzi o powierzchnię blatów czy mebli, ponieważ lepiej wnikają one w porowatą strukturę powierzchni. Do odkażania myszki i klawiatury najlepiej sprawdzi się środek dezynfekujący na bazie alkoholu, który szybko wyparuje i nie uszkodzimy elektroniki.

Odpowiednie pranie tekstyliów również sprzyja odkażaniu. Ręczniki, ścierki kuchenne, koce i poszewki najlepiej prać w temperaturze 60 stopni z detergentem. Warto pamiętać, że na odzieży poliestrowej wirus może przetrwać dłużej jednak wysoka temperatura prania i użycie proszku z pewnością go zabije.

Ozonowanie

Część osób uważa, że dobre rezultaty przynosi ozonowanie, które pomoże pozbyć się wirusów i drobnoustrojów. Dobrze wykonane jest bezpieczne dla zdrowia i nie wymaga użycia środków chemicznych. Ozon przypomina zapach powietrza po burzy. Trzeba jednak wtedy poszukać profesjonalisty, który dokona skutecznego ozonowania. Wejście do pomieszczenia będzie możliwe po kilku godzinach po dezynfekcji. Niezależnie od tego, jakie metody zastosujemy w naszym domu, warto pamiętać o codziennych prostych i skutecznych sposobach, częstym myciu rąk i odkażaniu wciąż dotykanych powierzchni.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*