Osoby do 26. roku życia mogą korzystać w naszym kraju z dodatkowej ulgi podatkowej, zwanej zerowym podatkiem PIT. Ulga dla młodych bądź inaczej nazywany PIT 0, PIT dla młodych czy ulga zerowego PIT dla młodych ma na celu wsparciu oszczędności oraz budżetu młodych Polaków, których duża część często dopiero wchodzi w etap dorosłości i kontynuuje edukację lub jest nowa na rynku pracy. Na czym zatem polega ulga bez PIT dla młodych? Podpowiadamy.

Komu przysługuje ulga dla młodych?

Zerowy PIT dla młodych automatycznie zwalnia z podatku dochodowego osoby, które nie przekroczyły 26. roku życia, a ich przychód osiągnięty ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych nie przekroczył 120 000 złotych na rok. W dodatku podatek dochodowy nie zostaje odciągnięty także w przypadku wynagrodzenia zasadniczego oraz innych profitów jak, chociażby wynagrodzenie za nadgodziny, częściowo odpłatnych lub nieodpłatnych świadczeń, dodatków oraz wszelkich nagród. Warto jednak pamiętać, że kiedy podatnik przekroczy limit 120 000 zł rocznego przychodu, opodatkowana zostaje jedynie nadwyżka, a nie łączna kwota przychodu.

Dochody zwolnione od podatku nie obejmują zaś przychodu z tytułu umowy o dzieło, działalności gospodarczej, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz kontraktów menedżerskich. W takich przypadkach przychody są opodatkowane na normalnych zasadach, jednak nie mają one wpływu na wysokość kwot przychodów podlegających uldze. W praktyce oznacza to, że jeśli przychód ze stosunku pracy danej osoby na rok 2022 przekroczył 120 tysięcy złotych, ale odpowiednio dużo uzyskane zostało z tytułu pracy w ramach wyżej wymienionych przypadków, osoba przed 26. rokiem życia zachowuje swoje prawo do ulgi podatkowej.

Ulgi dla młodych – co zmieniło się względem poprzednich lat?

Ustawa z dnia 28 listopada 2020 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym, weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Analizując opublikowaną ustawę, zmiany dotyczące ulgi dla młodych zwalniają z podatku także przychody, które zostały uzyskane z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego w celu przygotowania zawodowego. Innowacje tyczą się również przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 roku, które były uwzględniane w deklaracji PIT składanej w pierwszej połowie 2022 roku.

Rozliczenie PITu dla młodych dotyczy również konieczności odprowadzania składek ZUS. Zgodnie z ostatnimi zmianami, które weszły w życie z początkiem 2022 roku, każdy podatnik zobowiązany jest do złożenia zeznania podatkowego PIT w urzędzie skarbowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*