Ogrody jesienne zachwycają swoim urokiem. Kolorowe liście na drzewach idealnie nadają się na tło do zmyślnych fotografii. W towarzystwie z ozdobnymi trawami sprawiają, że ogród staje się znacznie bardziej atrakcyjny. Takimi trawami są między innymi miskanty. Sprawdź, czy potrzebujesz ich w swoim ogrodzie.

Jesienne wiechowate kwiatostany miskantów

Miskanty liczą sobie ponad dwadzieścia różnych gatunków, jednak w naszym kraju uprawiany jest głównie miskant chiński. Jest to gatunek należący do wysokich traw ozdobnych i ma mnóstwo różnych odmian. W ostatnim czasie może poszczycić się on dużym zainteresowaniem.

Miskant chiński może osiągnąć nawet 2,5 metrów wysokości. Jego zielone liście i kępiasty pokrój w towarzystwie innych roślin w ogrodzie prezentują się świetnie. Roślina ma wiechowate kwiatostany, które pojawiają się jesienią. Mimo dużych rozmiarów miskant jest dość prosty w uprawie, dlatego nie powinien sprawić problemu. Jest też wystarczająco mrozoodporny. Warto jednak pamiętać o tym, że w pierwszych trzech latach młodą sadzonkę należy okrywać przed mrozami – na czas zimy i przymrozków wiosną. W tym celu można wykorzystać, np. agrowłókninę.

Liczne odmiany, które są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online, charakteryzują się różną barwą, wysokością, kształtem i kolorem kwiatów. Dzięki temu możesz sprawić sobie swój własny ogród jak z bajki – również jesienią.

Jakie są najważniejsze wymagania miskantów chińskich?

Miskanty chińskie to, jak już wiesz, łatwe w uprawie trawy ozdobne. W zależności od odmiany wymagania co do uprawy mogą się nieco różnić, niemniej jednak jest kilka kluczowych elementów, o których musisz pamiętać:

  • Miskanty są wymagające. Oczekują stanowiska słonecznego, a przy tym żyznego. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko wilgotna;
  • Miskant urośnie w każdej typowej glebie, jednak warto pamiętać o tym, że nie lubi on mokrej ziemi. W zastojach wodnych może nie rozwijać się prawidłowo, a korzenie mogą gnić;
  • Miskant chiński nie znosi też suszy, ale co ciekawe, poradzi sobie w warunkach miejskich;
  • Roślinę można rozmnażać przez podział kęp lub z pozyskanych nasion.

Charakterystycznymi cechami miskantów, są kwiatostany. Późnym latem, gdy jesień zbliża się wielkimi krokami, z kęp wyrastają mocne pędy. Są one wzniesione i ubrane w srebrzysto-beżowy kwiatostan. Ze względu na swoją popularność miskanty doczekały się wielu zastosowań.

Miskant chiński i jego najczęstsze zastosowania

Te wspaniałe ozdobne trawy sprawdzają się szczególnie w dużych ogrodach, jednak możesz wykorzystać je również w donicach. Bardzo często z wysokich miskantów tworzy się żywopłoty sezonowe. Jeżeli chcesz, możesz też posadzić je, jako tło bądź górne piętro rabat. Niższe odmiany możesz wykorzystać wzdłuż ścieżek.

Zatem, czy potrzebujesz ich w swoim ogrodzie? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Trawy ozdobne pięknie wyglądają zarówno w ogrodach tematycznych, jak i naturalistycznych. Co ciekawe, z ich kwiatostanów często tworzy się suche bukiety, które stanowią atrakcyjną ozdobę wnętrz. Mogą też sprawdzić się, jako ozdoba ogrodu spowitego śniegiem zimą (w donicach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*