Solar panel installation

Już od wielu lat kształtuje się w świadomości i postępowaniu społeczeństwa ekologiczne oraz ekonomiczne trendy, które w zamierzeniu mają zadbać o ochronę naszego strudzonego środowiska i portfela. Sukcesywnie wzrasta ilość inwestycji w tzw. Odnawialne Źródła Energii (OZE). Stąd też powstają ustawy i rozporządzenia, dotacje, czy też samorządowe projekty dofinansowujące OZE. W tym zakresie montuje się m.in. kolektory słoneczne. Czym są te urządzenia i czy warto je zainstalować?

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to urządzenia, które wyglądem łudząco przypominają panele fotowoltaiczne, jednak już z technicznego punktu widzenia łączą je tylko 2 cechy: czerpią energię ze Słońca i zazwyczaj montuje się je na dachach lub ścianach budynków i gruncie. Różnica polega na tym, że kolektory zbudowane są ze szkła, absorbera oraz obudowy z izolacją, a przetwarzane promieniowanie słoneczne przekształcają w energię cieplną przeznaczaną do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej, czy też basenowej.

Czy warto zainstalować kolektory słoneczne?

Praktyka pokazuje, że te urządzenia charakteryzują się wysokim stopniem efektywności przetwarzania energii słonecznej w energię cieplną, dlatego z pewnością warto w nie zainwestować w miejscach, gdzie zużycie energii cieplnej, czy po prostu zużycie ciepłej wody jest wysokie. Zaliczają się tu m.in. campingi, domy jednorodzinne, fermy zwierząt gospodarskich, kryte baseny czy też duże restauracje. Korzyści wynikających z zainwestowania w kolektory słoneczne jest bardzo dużo. Oto najważniejsze z nich:

  1. Oszczędność – instalacja może pokryć około 70% zapotrzebowania na energię cieplną. W lecie pokrycie zapotrzebowania może wynieść nawet 100% i warto tu zaznaczyć, że energia ze Słońca jest darmowa i odnawialna – nie trzeba za nią płacić! Uniezależnia zatem inwestora od kosztownego węgla, gazu, czy prądu.
  2. Znikome koszty obsługi instalacji – koszty ponoszone są jednorazowo, przy zakupie i montażu kolektorów.
  3. Brak formalności oraz konieczności uzyskania pozwoleń na instalację, chyba, że przekroczy ona 3 metry wysokości lub będzie stanowić zbyt dużą ingerencję w nieruchomość.
  4. Wartość budynku wzrasta – obiekt, na którym zamontowano kolektory słoneczne znacznie zyskuje na swej wartości, stając się oprócz tego bardziej atrakcyjnym obiektem sprzedaży dla potencjalnych kupców.
  5. Realna ekologia – dzięki kolektorom inwestor nie jest już zmuszony do wykorzystywania wyczerpywalnych zasobów Ziemi w celu uzyskania energii cieplnej. Urządzenia te nie szkodzą środowisku, nie powodują hałasu, ani nie zanieczyszczają atmosfery.

Działania na rzecz ochrony środowiska, przy jednoczesnej oszczędności, oczywiście nie kończą się tylko na instalacji kolektorów słonecznych, ale z pewnością jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Jednorazowy koszt zakupu i montażu nie umywa się do wymiaru korzyści, jakie dostarczane są inwestorom i środowisku przez wiele lat.

 

1 comment

  1. Wszystko wskazuje na to, że warto. Ceny prądu są coraz wyższe, więc trzeba myśleć o produkcji prądu do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*