Solar panel installation

Już od wielu lat kształtuje się w świadomości i postępowaniu społeczeństwa ekologiczne oraz ekonomiczne trendy, które w zamierzeniu mają zadbać o ochronę naszego strudzonego środowiska i portfela. Sukcesywnie wzrasta ilość inwestycji w tzw. Odnawialne Źródła Energii (OZE). Stąd też powstają ustawy i rozporządzenia, dotacje, czy też samorządowe projekty dofinansowujące OZE. W tym zakresie montuje się m.in. kolektory słoneczne. Czym są te urządzenia i czy warto je zainstalować?

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to urządzenia, które wyglądem łudząco przypominają panele fotowoltaiczne, jednak już z technicznego punktu widzenia łączą je tylko 2 cechy: czerpią energię ze Słońca i zazwyczaj montuje się je na dachach lub ścianach budynków i gruncie. Różnica polega na tym, że kolektory zbudowane są ze szkła, absorbera oraz obudowy z izolacją, a przetwarzane promieniowanie słoneczne przekształcają w energię cieplną przeznaczaną do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej, czy też basenowej.

Czy warto zainstalować kolektory słoneczne?

Praktyka pokazuje, że te urządzenia charakteryzują się wysokim stopniem efektywności przetwarzania energii słonecznej w energię cieplną, dlatego z pewnością warto w nie zainwestować w miejscach, gdzie zużycie energii cieplnej, czy po prostu zużycie ciepłej wody jest wysokie. Zaliczają się tu m.in. campingi, domy jednorodzinne, fermy zwierząt gospodarskich, kryte baseny czy też duże restauracje. Korzyści wynikających z zainwestowania w kolektory słoneczne jest bardzo dużo. Oto najważniejsze z nich:

  1. Oszczędność – instalacja może pokryć około 70% zapotrzebowania na energię cieplną. W lecie pokrycie zapotrzebowania może wynieść nawet 100% i warto tu zaznaczyć, że energia ze Słońca jest darmowa i odnawialna – nie trzeba za nią płacić! Uniezależnia zatem inwestora od kosztownego węgla, gazu, czy prądu.
  2. Znikome koszty obsługi instalacji – koszty ponoszone są jednorazowo, przy zakupie i montażu kolektorów.
  3. Brak formalności oraz konieczności uzyskania pozwoleń na instalację, chyba, że przekroczy ona 3 metry wysokości lub będzie stanowić zbyt dużą ingerencję w nieruchomość.
  4. Wartość budynku wzrasta – obiekt, na którym zamontowano kolektory słoneczne znacznie zyskuje na swej wartości, stając się oprócz tego bardziej atrakcyjnym obiektem sprzedaży dla potencjalnych kupców.
  5. Realna ekologia – dzięki kolektorom inwestor nie jest już zmuszony do wykorzystywania wyczerpywalnych zasobów Ziemi w celu uzyskania energii cieplnej. Urządzenia te nie szkodzą środowisku, nie powodują hałasu, ani nie zanieczyszczają atmosfery.
Zobacz również:  Czy warto kupić kosiarkę automatyczną?

Działania na rzecz ochrony środowiska, przy jednoczesnej oszczędności, oczywiście nie kończą się tylko na instalacji kolektorów słonecznych, ale z pewnością jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Jednorazowy koszt zakupu i montażu nie umywa się do wymiaru korzyści, jakie dostarczane są inwestorom i środowisku przez wiele lat.

 

1 comment

  1. Wszystko wskazuje na to, że warto. Ceny prądu są coraz wyższe, więc trzeba myśleć o produkcji prądu do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*