pralka nie wiruje

Istnieje wiele awarii, na skutek których pralka nie może w sposób poprawny odwirować prania. Sygnałem, który informuje, że z pralką dzieje się coś złego jest mokre, nieodwirowane pranie po zakończeniu jej pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Kiedy problem można rozwiązać samodzielnie, a kiedy należy koniecznie wezwać fachowca? Poniżej przedstawione zostaną najczęstsze problemy oraz metody ich rozwiązania.

Zatkanie filtra pompy odpływowej

Najczęstszą przyczyną problemów z odwirowywaniem prania jest zatkany filtr pompy odpływowej. Może do tego dojść na skutek zablokowania filtra przez zanieczyszczenia z pralki lub drobne przedmioty np. chusteczki, skarpety, guziki lub inne fragmenty ubrań. W takiej sytuacji należy odblokować filtr usuwając z niego przyczynę zatkania. Aby samodzielnie oczyścić zapchany filtr odpływowy należy go odkręcić i ostrożnie usunąć z niego wodę. Można w tym celu skorzystać z wężyka odprowadzającego, jeśli dany model pralki takowy posiada.

Fizyczna blokada bębna pralki

Podczas prania drobne przedmioty mogą zablokować bęben pralki. Awaria ta może być wywołana na skutek niedokładnego opróżnienia kieszeni przed praniem lub prania bardzo drobnych elementów luzem. Przedmiot taki dostaje się pod uszczelkę bębna pralki i blokuje jego obrót. Jeśli pralka nie wiruje, należy sprawdzić ręcznie, czy pod uszczelkę nie dostał się jakiś przedmiot.  Aby zapobiec tego rodzaju problemom należy dokładnie sprawdzać kieszenie pranej odzieży a drobne elementy umieszczać w specjalnych workach.

Niedrożność układu hydrostatycznego

Z kolei niedrożność układu hydrostatycznego jest awarią poważniejszą, której samodzielna naprawa wymaga znacznie większej specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Do zabrudzenia tego układu dochodzi na skutek nieprawidłowego użytkowania pralki, kiedy nie jest ona odpowiednio często czyszczona. Aby uniknąć tego rodzaju awarii należy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia.

Uszkodzony lub obluzowany pasek napędowy

Do zatrzymania wirowania dochodzi również stosunkowo często w wyniku obluzowania bądź uszkodzenia paska napędowego. W przypadku poluzowanego paska wystarczy zmienić jego nacią, jednak jeżeli został on przerwany, niezbędna będzie wymiana na nowy. Samodzielna naprawa w takim przypadku może być zbyt trudna dla laika, dlatego należy wezwać fachową pomoc.

Problemy z zasilaniem

Pralka zasilana jest prądem, z tego powodu ważne jest prawidłowe działanie wszystkich przewodów. W przypadku awarii elektrycznej, w urządzeniu dojść może do spadku mocy niezbędnej, aby wykonywała ona wirowanie. W takim wypadku naprawa pralki jest możliwa jedynie przez specjalistę.

Błędy programatora

Przyczyną braku odwirowywania przez pralkę mogą być również błędy programatora. Pomijane mogą być wówczas niektóre programy. Naprawy usterek programatora wymagają specjalistycznej wiedzy, dlatego lepiej zostawić je ekspertom.

Polecamy: Co zrobić jeśli pralka nie wiruje?

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*