Wybór odpowiedniego tornistra, z którym dziecko będzie przez minimum rok uczęszczać do szkoły, nie jest najłatwiejszą kwestią. Na rynku dostępne jest wiele modeli i kolorów, które nie ułatwiają tego wyboru. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tornistra szkolnego dla dziecka?

Materiał

Dobry plecak dla dziecka powinien być wykonany z wysokiej jakości, solidnych materiałów. Warto postawić na nieprzemakalne tworzywa, tak aby śnieg i deszcz nie dostały się do środka i nie zamoczyły książek i zeszytów. Należy zwrócić uwagę na spód plecaka. Dodatkowa siateczka powinna uchronić go przed zabrudzeniem. Ważne jest także odpowiednie wykonanie takich elementów jak szelki, które łatwo zapinają się na brzuchu. To zdecydowanie ułatwi dziecku noszenie kilku kilogramów książek i akcesoriów szkolnych.

Usztywnienia

Idealny plecak powienien posiadać wewnętrzny stelaż obszyty materiałem. Tego rodzaju tornistry z łatwością dopasowują się do pleców i nie powodują wad postawy, np. skoliozy. W miękkich plecakach, kant który wystaje przez tylną ścianę, często uwiera w plecy. Natomiast ramiączka powinny być regulowane i dosyć szerokie, tak aby nie wżynały się w ramiona i nie powodowały otarć podczas noszenia ciężkich książek. Warto także zwrócić uwagę na proste zamki w plecaku, aby można było łatwo go rozsunąć.

Pojemność

Waga plecaka wraz z książkami nie powinna przekraczać 10-12% wagi dziecka. Warto zadbać o to, aby tornister równomiernie rozkładał ciężar na jego plecach. Świetnie sprawdzi się plecak z wieloma przegródkami w środku, do których można bez problemu powkładać drugie śniadanie, buty na zmianę czy strój o ćwiczeń. Warto także przy plecach układać cięższe książki, natomiast do kieszonek na zewnątrz wkładać lżejsze przedmioty.

Kształt

Najlepszy kształt to spłaszczony prostopadłościan. Według wielu specjalistów, najlepszy dla zdrowia jest tornister szerszy niż wyższy. Oznacza to, że lepszy będzie taki, który rozciąga się wzdłuż ramion, a nie wzdłuż kręgosłupa. Dobry tornister dla dziecka to również taki, który nie zwęża się ku górze.

Estetyka

To bardzo ważna kwestia dla każdego dziecka. Tornister powinien podobać się mu, aby chętnie chodziło z nim do szkoły. Najlepiej jest znaleźć kompromis między naszymi oczekiwaniami a preferencjami dziecka i wybrać plecak, który będzie funkcjonalny, bezpieczny, ale również estetyczny.

Dodatkowo można wybrać plecak z odblaskami, które nie tylko zwiększają jego atrakcyjność, ale również sprawiają, że dziecko jest lepiej widoczne na drodze i tym samym bardziej bezpieczne. Dobrze aby były nie tylko z tyłu, ale również na szelkach, żeby dziecko było widoczne z przodu.

Cena

Warto zastanowić się nad kosztem tornistra, w zależności od tego na jak długo ma on posłużyć dziecku. Nie warto inwestować zbyt wiele, jeśli będzie on co rok wymieniany. Należy zadać sobie także pytanie, czy dziecko samo będzie musiało przemierzać drogę do szkoły, czy będzie przywożone i odwożone. W pierwszym przypadku jakość tornistra powinna być zdecydowanie wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*