W ciągu ostatnich lat świece podbiły nasze serca i salony, stając się bardzo ważnym elementem dekoracyjnym. Ich ogromna różnorodność i wiele opcji eksponowania pozwalają stworzyć oryginalne ozdobne kompozycje, które swoim charakterem podkreślają styl całego mieszkania lub konkretnego pomieszczenia. Jakie są modne dekoracje ze świecami w roli głównej?

Świece w szkle

Zacznijmy od tych świec, które są gotowym elementem dekoracyjnym. To świece w szkle. Nie potrzebują żadnych dodatkowych akcesoriów, by pięknie wyglądać i by mogły zapłonąć. Wystarczy postawić je w wybranym miejscu – na stole, parapecie, na komodzie. Spośród dostępnych wzorów każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Szklane pojemniki mogą być zupełnie proste, świetnie pasujące do wnętrz minimalistycznych, pękate, przypominające słoiczki w stylu vintage. Mogą być ozdobione przetłoczeniami lub printami w najróżniejszym wydaniu – i tym prostym, i bardzo bogatym. Ich dodatkowym walorem jest to, że płomień świecy pali się bardzo stabilnie, dzięki osłonie szkła.

Świece ozdobne

Kolejna propozycja dla osób, które chcą bardziej skupić się na samych świecach, a nie akcesoriach dekoracyjnych to świece ozdobne. Zazwyczaj mają postać masywnych świec walców, ponieważ na dużej powierzchni najłatwiej jest wyeksponować elementy dekoracyjne. Mogą to być zatopione w wosku rośliny, płatki kwiatów, ziarna. W wersji bardziej minimalistycznej główną rolę gra kolor lub  zestawienia kolorystyczne, pięknie przechodzące w kolejne barwy. Doskonale prezentują się tu masywne świece rustykalne, o niejednorodnej fakturze, nawiązujące do naturalnych barw ziemi.

Podstawki, patery i półmiski

Doskonałym i prostym akcesorium, na którym wyeksponujemy świece, są podstawki, patery i półmiski. Mogą być one proste, małe, mieszczące tylko jedną świecę. Mogą być znacznie większe, przeznaczone do ustawienia kilku świec. Klasyką jest używanie tutaj świec stopniowanych, które nadają dynamiki dekoracji. Sam półmisek lub podstawkę można wysypać ozdobnymi kamieniami, ziarnami kawy czy suszonymi płatkami kwiatów, a nawet ziołami.

Świeczniki i lampiony

Każdy z nas kojarzy świeczniki, w których zazwyczaj palone są tak zwane świece stołowe. To wciąż bardzo modne akcesoria. Ich design idzie z duchem czasu. Na topie są teraz szczególnie drewniane świeczniki, przypominające gałęzie, świetnie korespondujące ze stylem skandynawskim. Niezwykle popularne są również lampiony, które mają otwartą formę, przypominające szklane puchary, ozdobne słoiczki. Każdy z nich, o ile jest taka potrzeba, może być dodatkowo udekorowany chociażby ozdobną wstążką, zawieszką. Ich wnętrze można również wysypać ozdobnymi kamieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*