Dom to wielu osób dobytek całego życia. Jego zniszczenie może kompletnie zrujnować ich poukładane życie. Na szczęście można temu zapobiec, ubezpieczając swoją nieruchomość na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń.

Dlaczego warto ubezpieczyć swój dom?

Pomimo tego, że nasz kraj położony jest we względnie korzystnej strefie klimatycznej, to okresowo zdarzają się groźne burze, powodzie czy też pożary. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy taka sytuacja w przyszłości nie przytrafi się nam. Ubezpieczenie domu pozwala zapewnić sobie odrobinę komfortu i mniejszy stres na wypadek takich właśnie sytuacji. Nie posiadając ubezpieczenia możemy stracić cały nasz życiowy życia. Mając wykupioną polisę ubezpieczeniową, w wypadku ucierpienia na skutek nieprzewidzianych sytuacji otrzymamy odszkodowanie, które pozwoli nam na przywrócenie domu do poprzedniego stanu.

Nie tylko niszcząca siła natury

Zakres ubezpieczenia domu może zawierać również wiele innych niespodziewanych zdarzeń, takich jak na przykład kradzieże i włamania. W mediach wiele słyszymy o kolejnych udanych próbach rabunkowych, których ofiarami padają w szczególności starsze, mieszkające samotnie osoby. W wyniku kradzieży często tracą one pieniądze i cenne przedmioty stanowiące jedyne źródło ich majątku. Nawet przestrzegając podstawowych środków ostrożności, nie jesteśmy w stanie zredukować ryzyka w stu procentach. Ubezpieczenie domu z szerokim zakresem ochrony daje nam możliwość zabezpieczenia się na naprawdę wiele możliwości.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie?

Szukając odpowiedniego ubezpieczenia domu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Zakres ochrony – wymienione wszystkie czynniki ryzyka, które obejmuje ochrona. Im większa ich ilość, tym lepiej.
  • Suma ubezpieczenia – czyli po prostu górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Powinna być wystarczająco wysoka, aby w przypadku poniesionej szkody, pokrzywdzony mógł przywrócić nieruchomości jej poprzedni stan.
  • Definicje ryzyk – niektóre ryzyka mogą być zdefiniowane w odmienny sposób. Dlatego należy zwrócić uwagę na to jak definiowane są one w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).
  • Pozostałe czynniki – warto zwrócić również uwagę na inne szczegóły, takie jak wyłączenia odpowiedzialności tzn. sytuacje w których ubezpieczyciel może być zwolniony z odpowiedzialności (np. w przypadku gdy nie dopełnimy jakiegoś obowiązku) lub ograniczenia odpowiedzialności (np. okres karencji).

Przy wyborze ubezpieczyciela ludzie często kierują się ceną jednak w przypadku ubezpieczenia nieruchomości nie powinien to być kluczowy czynnik, na podstawie którego podejmiemy ostateczną decyzję. O wiele ważniejszą kwestią jest wspomniany wcześniej zakres ochrony, czyli to w jakich przypadkach będą nam przysługiwać pieniądze z tytułu odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*