Moda ma to do siebie, że lubi powracać. Obecnie obserwujemy zainteresowanie trendem urządzania kuchni w stylu retro. Sprawdza się on nie tylko w mieszkaniach stylizowanych na dawne czasy, ale także w nowoczesnych pomieszczeniach, którym ich właściciele pragną nadać przytulności oraz domowego charakteru. Czy jednak oznacza to rezygnację z innowacyjnych technologii w sprzętach? Niekoniecznie! Piekarniki do zabudowy w stylu retro są tego najlepszym przykładem.

Design w stylu retro

Kuchnia bywa nazywana sercem domu, a z kolei piekarnik sercem kuchni. Odpowiednio zaprojektowany oraz wpisujący się w charakter całego pomieszczenia, może podkreślić jego klimat. Piekarniki retro bywają najczęściej w kolorach pastelowego beżu, bieli lub głębokiego antracytu. Dzięki tak uniwersalnym barwom, mogą się wpasować w bardzo wiele wystrojów. Tym, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu są dodatki, bowiem to one często nadają tak zwanej duszy. Zdecydowanie należy zrezygnować z wszelkich elektronicznych wyświetlaczy oraz diod, ponieważ całkowicie kłóci się to z całym zamysłem. Prawdziwy piekarnik do zabudowy w stylu retro wyposażony jest w tradycyjny  czasomierz ze złotą obwolutą oraz szpiczastymi wskazówkami, w wystające pokrętła do ustawiania programu i temperatury oraz w stylizowany uchwyt do drzwiczek. Najlepiej w kolorach złota, srebra lub mosiądzu.

Funkcjonalność

Czy design w stylu lat 60. XX wieku musi oznaczać rezygnację z najnowszych technologii? Absolutnie nie. Wiele firm zajmujących się produkcją sprzętów AGD wyposaża swoje piekarniki w różne innowacje. Pieczenie z termoobiegiem, wiele programów do wyboru: pieczenie, grillowanie, rozmrażanie lub podgrzewanie potraw, czy też specjalne miejsce na pojemnik z wodą do pieczenia z użyciem pary wodnej to tylko niektóre z technologii zastosowanych w piekarnikach, starodawnych jedynie z wyglądu. Dodatkowo, wiele z nich wyposażonych jest w szybę refleksyjną, która ma niższą temperaturę, niż panująca wewnątrz sprzętu, co zapobiega potencjalnemu ryzyku oparzenia. Często piekarniki powleczone są emalią typu easy clean, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie ich w nienagannej czystości.

Do jakiej kuchni taki sprzęt?

Z pewnością piekarniki do zabudowy w stylu retro (zobacz produkty) sprawdzą się w pomieszczeniach, które w całości utrzymane są w klimacie dawnych lat. Zdobione fronty szafek, mosiężne lub złote uchwyty oraz jasne, pastelowe kolory to cechy charakterystyczne tego stylu. Całości w takiej kuchni dopełniają właśnie sprzęty AGD – piekarnik, kuchenka gazowa z klapą, lodówka w zabudowie oraz stylizowany okap.

Jednak jest to dodatek, który będzie pasował nie tylko do kuchni w stylu vintage. Coraz częściej spotyka się także zastosowanie takiego piekarnika w nowoczesnych wnętrzach, jako element, który ma nadać bardziej ciepłego klimatu oraz domowego charakteru. Dzięki temu kuchnia nie sprawia już chłodnego wrażenia, ale bardziej rodzinne i przyjazne.

Uniwersalna kolorystyka oraz ponadczasowy wygląd sprawiają, że piekarniki w stylu retro są bardzo często wykorzystywane. Ich właściciele pragną wyróżnić się czymś oraz uzyskać efekt przytulnego miejsca dla całej rodziny, nie rezygnując z nowoczesnych technologii. Obecnie, jak najbardziej jest to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*