Tym, co spaja stylistykę wnętrza jest oświetlenie. Oprawy świetlne, jak i źródła światła muszą być odpowiednio dobrane, aby możliwe było osiągnięcie zamierzonego celu. Dlatego dziś podpowiemy, jak to zrobić, by podkreślić charakter i aranżację danego pomieszczenia.

Dobór oświetlenia do różnych pomieszczeń, czyli na co należy zwrócić uwagę

Wybierając oświetlenie do danego pomieszczenia trzeba zwrócić uwagę na jego charakterystykę. Do salonów niewątpliwie warto wybrać oprawy, które mają bardziej reprezentacyjny charakter. Nie muszą to być koniecznie żyrandole, gdyż mogą sprawdzić się nowoczesne plafony czy sufit podwieszany z oczkami led. W gabinecie trzeba przede wszystkim zadbać o oświetlenie strefy biurkowej i tu sprawdzi się lampa biurkowa, co jednak nie oznacza, że nie należy doświetlić tej przestrzeni lampą sufitową. Sprawdzi się podłużna lampa led, która imituje tę jarzeniową jednak w przeciwieństwie do niej nie nagrzewa się długo, od razu świeci pełnym światłem i nie wydaje przy tym charakterystycznego dźwięku towarzyszącego nagrzewaniu się żarnika. Do łazienki i kuchni trzeba zadbać o oprawy i źródła światła, które mają zwiększoną odporność na wilgoć. To zapewni nie tylko estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Jak dobrać oświetlenie do stylistyki industrialnej?

Jeśli do domu wybieramy stylistykę industrialną, to warto by oprawy świetlne do niej pasowały. Doskonale sprawdzą się lampki nocne czy kinkiety z betonowymi kloszami. Można również zdecydować się na metalowe albo te będące połączeniem drewna i metalu. Przede wszystkim istotne znaczenie ma ich minimalistyczny design. Również takie powinno być oświetlenie. Źródła światła, w których czujemy się najlepiej to te o barwie ciepłej lub neutralnej. Ta druga lepiej podkreśli charakter industrialnego stylu, z kolei ciepłe światło będzie stanowiło swoisty kontrast dla wnętrza urządzonego w surowym stylu. Doskonałej jakości oprawy i źródła światła, które sprawdzą się w takiej aranżacji oferuje sklep elektryczny amper.pl.

Funkcjonalność i naturalność, czyli oświetlenie do wnętrz w aranżacjach skandynawskich i rustykalnych

Światło w stylistyce skandynawskiej można powiedzieć, że ma kluczowe znaczenie, wszak ważne jest tworzenie atmosfery przytulności i ciepła domowego ogniska. Dlatego w naturalistycznych aranżacjach nie stroni się także od naturalnego światła. W stylu rustykalnym sprawdzą się niewielkie lampy naftowe, które można jeszcze zakupić na aukcjach, pchlich targach czy w antykwariatach. Z kolei w stylistyce industrialnej źródłem żywego światła są latarenki. Oczywiście tradycyjna elektryczność jest niezbędna i także dobrze wpisuje się w każdą z tych aranżacji. Warto wybierać zwłaszcza drewniane oprawy. Sprawdzą się lampy stojące z dużymi walcowatymi kloszami, z kolei w rustykalnym można postawić na te abażurowe. Ciepłe, przyjemne światło to absolutnie podstawa.

Źródła światła, czyli jak dobrać żarówki do opraw wiszących, stojących i biurkowych

Jeśli już wiesz, jakie oprawy dobrać do stylistyki wnętrza, to warto skupić się na źródłach światła. Do opraw wiszących takich jak żyrandole najlepiej sprawdzą się świeczki led. Będą odpowiednie także do kinkietów. Choć do tych z otwartym kloszem mogą pasować także kulki led. Źródła światła led mogą mieć również formę tradycyjnych żarówek i takie sprawdzą się zarówno do lamp wiszących, stojących, jak i biurkowych do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym lub retro. Ważne jest zwrócenie uwagi na kąt padania światła. Szeroki sprawdzi się do opraw wiszących, z kolei punktowy do stojących i biurkowych. Oświetlenie może podkreślać poszczególne strefy w dużym pomieszczeniu, a w małym odpowiednio rozmieszczone może poszerzyć czy powiększyć optycznie wnętrze.

Wybierając odpowiednie oprawy świetlne i źródła światła można stworzyć reprezentacyjny efekt. Świetnie sprawdzą się także taśmy led, które pozwalają na sterowanie kolorystyką światła. Dzięki temu można dostosować barwę do nastroju i uzyskać za każdym razem nieco inny efekt. Wśród wielu możliwości każdy może znaleźć takie oświetlenie, które spełni jego oczekiwania pod względem funkcjonalności i estetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*