Aktywność fizyczna jest ważnym elementem harmonijnego rozwoju dziecka. Powinno zwracać się na nią uwagę w równym stopniu, jak na rozwój mentalny. Odpowiedni kompromis pomiędzy ilością aktywności fizycznej i umysłowej jest bardzo ważny. Nie można zaniedbać ani jednej, ani drugiej opcji. Dzieci zazwyczaj podchodzą bardzo entuzjastycznie do wszelkiego typu aktywności, zabawy wymagającej zużycia energii – dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Warto zadbać, by w dobie smartfonów i ekranów wszelkiej maści urządzeń zapewnić dzieciom optymalną dawkę ruchu na świeżym powietrzu, a gdy warunki nie sprzyjają, również na zewnątrz.

Jakie aktywności na zewnątrz są najlepsze dla rozwoju dziecka?

Wszelkie aktywności fizyczne, które angażują wyobraźnię, myślenie przestrzenne czy pamięć są dobrą rozgrzewką dla dziecięcego umysłu i ciała. Dlatego warto wrócić do zajęć jakie zna się z dzieciństwa. Skakanie na skakance wzmacnia równowagę, pozwala na kontrolę dwóch typów ruchu jednocześnie. Berek zwiększa szybkość i poprawia kondycję fizyczną. Nawet zwykłe spacery po lesie zwiększają odporność organizmu. Na aktywność nigdy nie ma złej pogody, jest tylko niewłaściwie ubranie. Dlatego nawet gdy pada deszcz, warto córce założyć wygodne buty sportowe dla dziewczynki i iść przynajmniej na krótki spacer, a jeszcze lepiej pokazać córce, jak bawili się jej rodzice, gdy sami byli jeszcze dziećmi.

Jaki strój warto zakupić dziecku, aby aktywność fizyczna była dla niego wygodna?

Oczywiście adekwatny strój sportowy ma znaczenie w przypadku każdego ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego warto zadbać o to, by córka miała odpowiednie ubrania, które ochronią przed chłodem. Buty sportowe dla dziewczynki powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale również być lekkie i wygodne. Sprawi to, że dziewczynka jeszcze chętniej będzie uczestniczyła w różnych formach ruchu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto zadbać o ten aspekt rozwoju dziecka, ponieważ większość z najmłodszych nie ma odpowiedniej ilości aktywności fizycznej

Czy z aktywnością fizyczną dziecka można przesadzić?

Jak dorosły, tak i dziecko może być zmęczone zbyt dużą liczbą aktywności i czasem spędzonym na zabawach fizycznych. Warto dbać o komfort dziecka – przetrenowanie nie jest przyjemne, dlatego lepiej dawkować aktywność częściej, lecz nie zbyt intensywnie. Dotyczy to również dzieci starszych, które mają zajęcia z wychowania fizycznego w szkolnym programie, a często rodzice dodatkowo zapisują je na basen czy lekcje innego sportu. Zmęczenie i brak czasu na naukę prowadzić będą do rozdrażnienia i zniechęcenia. Jak ze wszystkim, tak i z aktywnością fizyczną dziecka można przesadzić.

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla harmonijnego rozwoju dzieci?

Bez aktywności fizycznej mózg dziecka nie rozwija się w sposób harmonijny. Z drugiej jednak strony zmęczone ciągłą aktywnością fizyczną nie będzie chciało podejmować wyzwań intelektualnych. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i harmonię – dzięki temu dziecko będzie się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*