Każdy wielbicieli i pasjonat muzyki doskonale orientuje się w instrumentach muzycznych charakterystycznych dla danego gatunku. Gdy słyszy znajome tony zapewne widzi też oczami wyobraźni całą orkiestrę. Kubańskim rytmom zapewne nie umkną grzechotki muzyczne tzw. marakasy. Jest to instrument rytmiczny, który składa się z drewnianego trzonka zakończonego główką. Zazwyczaj wypełniona jest ona nasionami, kamyczkami lub koralikami, które w trakcie potrząsania wydają charakterystyczny szum.

Krótko o historii grzechotek muzycznych

Historia tego instrumentu wywodzi się z krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Pierwotnie były one używane przez Indian w trakcie obrzędów i tańców rytualnych. Przeważnie używały ich kobiety. Robiono je ze skorup orzecha kokosowego lub owoców tykwy i osadzano na drewnianych trzonkach.

Obecnie grzechotki muzyczne wykonuje się z plastiku, skóry lub drewna. W środku umieszcza się koraliki lub nasiona. W zależności od rodzaju użytego do wykonania materiału oraz wielkości wypełnienia grzechotki uzyskuje się odmienny szumiący dźwięk – mniej lub bardziej wyrazisty.

Wykorzystanie grzechotek muzycznych

Grzechotki muzyczne wydają rytmiczny,  powtarzalny dźwięk. Pewno z tego też  powodu używano ich w celach rytualnych. Ten jednostajny, cichy stukot nie tworzy muzyki, daje natomiast ciekawą oprawę i vibe muzyki jazzowej i artystycznej. Używa się ich również w muzyce tanecznej typu cza-cza, rumba czy mamba do wystukiwania rytmu. Grzechotki muzyczne są także ważnym elementem muzyki latynoamerykańskiej.

Marakasy to instrumenty samodźwięczne, tzw. idiofony. Zaliczane są do instrumentów perkusyjnych. Ich zadanie polega na podkreśleniu, wzbogaceniu brzmienia i nadania utworowi odpowiedniego charakteru.

Edukacyjny charakter grzechotek muzycznych

Każdemu rodzicowi znane są popularne  zabawki w postaci grzechotek, które kupujemy dla dzieci. Maluchy chętnie nią  potrząsają, gdyż wydaje interesujący dźwięk. Być może to będzie pierwszy instrument muzyczny, który odkryje talent naszej pociechy.

Grzechotki muzyczne zalecane są jako proste instrumenty muzyczne, których można używać w przedszkolach do edukacyjnych przygód z muzyką. Służą także do nauki koordynacji ruchu oraz wystukiwania rytmu. Starsze dzieci mogą rozwijać dzięki grzechotkom muzycznym swoje zdolności artystyczne, doskonalić talenty muzyczno-wokalne oraz grę na różnych instrumentach wymagających zachowania rytmu. Ponadto wykonane są z bezpiecznych i częściowo naturalnych materiałów z myślą o zdrowiu użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*