Kiedy dziecko jest noworodkiem wymaga przewijania nawet 12 razy na dobę. Zwykle dziecko przewija się po każdym karmieniu. Zatem na początku co 2-3 godziny, a później co 3-4 godziny. Trzeba zatem zapewnić sobie i dziecku bezpieczną przestrzeń do przewijania. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wybrać przewijak i dlaczego jest on niezbędny.

Dlaczego przewijak dla niemowląt to niezbędne akcesorium?

Choć przewijak nie jest uznawany za niezbędny element wyprawki, to jednak mamom trudno wyobrazić sobie brak tego akcesorium, w końcu zapewnia bezpieczeństwo, ale i wygodę podczas przewijania malucha. Dziecko z czasem coraz więcej się rusza, a przewijak dla niemowląt, który ma wyższe boki zapobiega jego wypadnięciu. Przewijak zapewnia higieniczne przebieranie dziecka. Zresztą dużą zaletą jest fakt, że wcale nie kosztuje dużo, bo nie trzeba decydować się na cały mebel z przewijakiem i można wybrać samą nakładkę – miękką lub twardą. A taki model może kosztować kilkadziesiąt złotych.

Przewijak miękki czy przewijak twardy?

Do wyboru są przewijaki miękkie i twarde. Wszystkie powinny być wykonane z atestowanych materiałów. Przewijaki miękkie, które można prać w pralce, to dobry wybór, wszak zapewnienie higienicznej strefy do zmieniania pieluchy jest bardzo ważne. Taki przewijak wykonany jest z pianki poliestrowej i można go kłaść zarówno na blacie, jak i np. na kanapie. Przewijak twardy przeznaczony jest do montażu na łóżeczku lub komodzie. Gwarantuje bezpieczeństwo przewijania dziecka, a oprócz twardej podstawy z deski posiada na wierzchu atestowaną folię, którą można czyścić. Oczywiście należy do tego używać środków bezpiecznych dla skóry dziecka, a nie detergentów. Najlepiej myć przewijak wodą z mydłem bezpiecznym dla skóry dziecka. Należy dbać o czystość przewijaka dla niemowląt. Trzeba też wiedzieć, że dziecka nie można kłaść bezpośrednio na przewijak, a rozłożyć na nim pieluszkę tetrową, która nie podrażni skóry dziecka ani nie spowoduje powstania obtarć naskórka. Tak naprawdę wybór pomiędzy twardym a miękkim przewijakiem zależny jest od Waszych potrzeb i preferencji.

Przewijak na ścianę lub przewijak stojący – czy warto wybierać takie modele?

Jeśli macie więcej miejsca w dziecięcym pokoju czy też Waszej sypialni, gdzie urządzacie strefę dla dziecka, to możecie postawić także na przewijak na ścianę lub przewijak stojący. Ten pierwszy model przeznaczony jest do montażu wiszącego i można go zamontować na specjalnym stelażu, na wygodnej wysokości. Może mieć też składaną powierzchnię to przewijania. Takie przewijaki można spotkać w pokojach dla mamy i dziecka, np. w centrach handlowych. Mogą być wyposażone w dodatkową półkę, na której ustawicie niezbędne przybory toaletowe i akcesoria. Alternatywą dla takiego przewijaka jest model stojący. Można go postawić tuż obok łóżeczka, aby zapewnić największy stopień ergonomii. Takie przewijaki często wyposażone są w kółka i tu trzeba zwrócić uwagę na to, by były one blokowane. Dwie półki na akcesoria, czy też dodatkowa szuflada gwarantują, że wszystko jest zawsze pod ręką.

Jak podjąć ostateczną decyzję co do wyboru przewijaka?

Na pewno macie ciężki orzech do zgryzienia, jeśli chodzi o wybór przewijaka dla niemowląt. Decydując się na określony model weźcie pod uwagę łatwość czyszczenia czy też możliwość prania. Ważne jest także to, jaką przestrzenią dysponujecie, a także jaki macie budżet. Maty do przewijania będą tak samo bezpieczne, jak stojące przewijaki, z tą różnicą, że akcesoria będziecie musieli trzymać w osobnym organizerze na komodzie czy półce. Weźcie pod uwagę nie tylko wygodę malucha, ale również Waszą wygodę przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, wszak to nie tylko samo zmienianie pieluchy, ale również stosowanie kremów na odparzenia czy nawilżających, jak również podmywanie dziecka mokrymi chusteczkami, czy aplikowanie maluszkowi witaminy D.

Bez wątpienia wybór przewijaka jest ważny, wszak trudno dziecko przewijać na samej ceracie i pieluszce tetrowej. Przewijak dla niemowląt jest wygodniejszy i bardziej ergonomiczny. Można go też zabrać ze sobą wszędzie. W końcu dostępne są także składane modele turystyczne. Zatem jeśli jesteście przed rozwiązaniem, to ostatni dzwonek na zakupy tego potrzebnego akcesorium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*