Na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, ale szybko zyskały na popularności. Są dziś ważnym elementem wyposażenia wielu maluchów. Rowerki biegowe to niezwykle proste konstrukcje wyglądem przypominające klasyczne rowery, ale pozbawione tradycyjnego mechanizmu napędowego. Dziecko korzystające z tego typu sprzętu bazuje na sile swoich nóg. Uproszczona konstrukcja sprawia, że jest to sprzęt prosty w obsłudze i bezawaryjny.

Główne atuty rowerków biegowych

To niezwykle proste i trwałe konstrukcje składające się z ramy, kierownicy i fotelika oraz dwóch kół. W odróżnieniu od klasycznych rowerów dziecięcych rowerki biegowe nie są wyposażone w mechanizm napędowy i pedały. Dziecko porusza się na nich, odpychając się od ziemi naprzemiennie nogami. Dzięki temu jest mu łatwiej zachować równowagę, co automatycznie przekłada się na mniejsze ryzyko upadków. Przy odrobinie wprawy dziecko może rozwinąć na rowerku biegowym dość dużą prędkość i to niewielkim nakładem sił. Niewątpliwą zaletą tego typu sprzętu jest możliwość aktywizacji dzieci najmłodszych, w wieku 1-2 lata, a tym samym kompleksowe wsparcie ich prawidłowego rozwoju motorycznego. Dziecko jeżdżące na rowerku uczy się utrzymywania równowagi, zachowuje wyprostowaną postawę, wzmacnia mięśnie i poprawia ogólną koordynację ruchową. Poza tym przejście na klasyczny rower po wcześniejszej zabawie na rowerku biegowym jest dla dziecka mniej stresujące i wymaga mniej czasu na adaptację.

Jaki model rowerka wybrać?

Szukając tego typu sprzętu, szczególną uwagę warto zwrócić na cztery elementy: ogólną jakość wykonania, możliwość regulacji wysokości fotelika, rodzaj zastosowanych kółek i wagę całej konstrukcji. Najlepiej szukać rowerka biegowego lekkiego, z opcją podnoszenia i opuszczania fotelika, z pompowanymi kołami, które zapewniają lepszą amortyzację na różnych rodzajach nawierzchni, estetycznego i porządnie wykonanego. W sklepach znajdziemy rowerki biegowe w cenach zaczynających się od kilkudziesięciu złotych. To najprostsze modele na ramie stalowej, z kołami piankowymi. Za cenę kilkuset złotych kupimy model o lżejszej, ale równie solidnej konstrukcji, a kołami pompowanymi i szerokim zakresem regulacji siedziska.

Jeśli chcesz zaoferować dziecku nowe możliwości zabawy, zamów dla niego porządny rowerek biegowy. Dzięki niemu maluch zyska okazję do ćwiczenia zmysłu równowagi i będzie mógł pokonywać znacznie większe dystanse podczas codziennych spacerów. To sprzęt, który wesprze jego prawidłowy rozwój motoryczny i ułatwi późniejszą naukę jazdy na tradycyjnym rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*