Kiedy zaczynamy czuć wątpliwości, czy mowa naszej pociechy rozwija się w prawidłowy sposób, zdecydowanie warto udać się do specjalisty. Nieleczone wady wymowy mogą negatywnie wpłynąć na całe przyszłe życie dziecka i warto reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Logopedia jest rozbudowaną dziedziną, a logopeda może udzielić pomocy nawet noworodkowi.

Kiedy należy udać się do logopedy?

Istnieją jasne znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że mowa dziecka nie rozwija się w sposób prawidłowy. Zarówno brak postępów w zdobywaniu kolejnych umiejętności mówienia, jak i widoczne sygnały w zachowaniu mogą świadczyć o problemie, z którym należy udać się do logopedy. Oto kilka najpopularniejszych z nich u bardzo małych dzieci:

  • dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego oraz nie reaguje na polecenia
  • dziecko wypowiada niezrozumiałe dźwięki i nie reaguje na imię
  • dziecko roczne nie wypowiada pojedynczych słów
  • dziecko ma trudności z połykaniem, gryzieniem oraz ssaniem
  • dziecko przez większość czasu ma otwartą buzię i mocno się ślini

Leczenie logopedyczne może okazać się niezbędne także w późniejszym stadium rozwoju dziecka. Mając starsze dziecko, naszą uwagę powinny zwrócić następujące oznaki:

  • 4-letnie dziecko nie potrafi wymówić głosek s, z, c, dz (np. śuper zamiast super)
  • 5-letnie dziecko nie potrafi wymówić głosek sz, rz, cz, dż (np. serseń zamiast szerszeń)
  • dziecko w wieku 6 lat ma problem z wymówieniem głoski r
  • dziecko w wieku 7 lat nie wymawia niektórych głosek bądź wymawia je w zdeformowany sposób
  • dziecko się jąka oraz ma duże trudności z czytaniem i pisaniem
  • mogą również występować trudności w jedzeniu

Należy pamiętać, że gdy tylko pojawią się wątpliwości w zakresie odpowiedniego rozwoju mowy u dziecka, należy niezwłocznie udać się do logopedy w celu konsultacji. Dużo lepiej jest udać się na konsultacje i usłyszeć, że u dziecka nie występują zaburzenia mowy, niż zwlekać i przeoczyć wadę na początkowym etapie, gdy najczęściej możemy skutecznie jej zaradzić. Dzięki leczeniu logopedycznemu na wczesnym etapie zaburzeń nie powstają wtórne zaburzenia, a wadliwe schematy się nie utrwalają. Praca logopedyczna z dzieckiem wdrożona jak najwcześniej daje największe szanse na likwidację zaburzeń mowy.

Jak logopeda pracuje z dziećmi?

Zawód logopedy wbrew pozorom nie należy do łatwych i nie każdy się do niego nadaje. Często wyobrażamy sobie pracę logopedy jako zabawy z dziećmi i granie w różne ciekawe gry. W praktyce jest zupełnie inaczej. Bycie logopedą to nie tylko ukończenie kilku lat studiów i zaliczenie praktyk. To także ogrom umiejętności do zdobycia dzięki którym dziecko będzie chciało współpracować i wyniesie z leczenia wiele skutecznych lekcji. Takim podejściem może poszczycić się Logopeda z Katowic Agata Korandy, której głównym celem jest udzielenie wartościowej pomocy oraz nadanie dalszego kierunku rozwoju.

Dobry logopeda w swojej pracy kieruje się indywidualnym podejściem do dziecka oraz do jego możliwości i zdolności. W gabinecie logopedycznym dziecko nie może odczuwać presji i przymusu do zajęć, lecz chęć i motywację do dalszej nauki i rozwoju. Tylko w ten sposób może wynieść z leczenia realne korzyści, nauczyć się czegoś wartościowego oraz być dumnym z osiąganych przez siebie celów. Wbrew pozornemu wrażeniu, że zawód logopedy polega na zabawie z dziećmi, jest on bardzo wymagający. Dzieci są szczere do bólu i jeśli coś nie jest dla nich ciekawe i interesujące to szybko się nudzą, dlatego w logopedii nie ma miejsca na nudę i stale musi dziać się wiele ciekawych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*