Żywienie psa to niełatwe zadanie. Aby nasz pupil cieszył się długim życiem i dobrym zdrowiem, należy podawać mu właściwe i dobrze zbilansowane posiłki. Czy jedzenie domowe jest dopuszczalne? Czy można podawać psu resztki z obiadu? A może konieczna jest specjalna karma dla psa? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Trudno skomponować odpowiedni posiłek

Przede wszystkim warto podkreślić, że trudno skomponować odpowiedni posiłek dla naszego pupila. Oczywiście możliwe jest stworzenie właściwej przekąski z mięsa, warzyw i innych składników, które kupimy w dowolnym sklepie spożywczym. W końcu to samo zawiera wysokiej jakości karma dla psa. Należy jednak zachować właściwe proporcje. Trzeba dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie psa na poszczególne składniki odżywcze. Jaka jest norma? To zależy od różnych czynników, w tym wieku, wagi i rasy psa, a także stopnia jego codziennej aktywności. Co do zasady jednak psi posiłek powinien jednak składać się z około 40 procent białka, 50 procent warzyw, 10 procent węglowodanów, a także dodatku zdrowych tłuszczów, wapnia i kwasów tłuszczowych.

Lepiej postawić na wysokiej jakości karmę

Jak zatem widać skomponowanie odpowiedniego posiłku jest bardzo trudnym zadaniem. Zdecydowanie łatwiej kupić specjalistyczną karmę, która posiada już wszystkie, niezbędne składniki. Oczywiście należy stawiać na produkty wysokiej jakości. Pierwsza z brzegu marketowa karma najczęściej jest pełna sztucznych wypełniaczy i polepszaczy smaku. Dobrej jakości karma dla psa ma natomiast starannie opisany skład, z którego precyzyjnie wynika, ile znajduje się w niej mięsa, warzyw, a ile zdrowych dodatków. Poszczególne karmy dedykowane są też psom o różnych potrzebach. Inny skład ma na przykład karma dla szczeniaka, inna dla psa seniora. Istnieją też specjalne wersje dla psów z alergiami pokarmowymi i różnorodnymi chorobami.

Czym grozi niewłaściwa dieta?

Warto podkreślić, że podawanie psu pierwszej lepszej karmy albo resztek z obiadu może zakończyć się bardzo źle. W najlepszym przypadku doprowadzimy do rozstroju żołądka naszego pupila. W gorszej wersji źle zbilansowana dieta spowoduje przewlekłe problemy zdrowotne – wpłynie negatywnie na wątrobę, nerki, serce i inne organy. Pies będzie nadto ociężały, ospały i prawdopodobnie będzie borykał się ze sporą nadwagą. Właśnie dlatego warto postawić na dobre i zbilansowane jedzenie. Specjalistyczna karma dla psa powinna w tym pomóc. Znajdziemy ją bezpośrednio u producenta lub w dobrych sklepach zoologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*