manet impresjonizm

Opisując impresjonizm możemy posłużyć się wyłącznie skojarzeniami, takimi jak natura, spokój, piękno, wrażliwość. Jednak jak wszyscy wiedzą – to nie wystarczy! Impresjonizm bowiem jest czymś więcej niż utrwalaniem martwej natury czy ludzkich sylwetek, sytuacji, momentów, które za chwilę bezpowrotnie przeminą – tu i teraz, jak artysta ją widzi w danym momencie, w żaden sposób nie upiększając obrazu.

Co w impresjonizmie jest najbardziej istotne?

Impresjonizm to przede wszystkim odcięcie się od tego, co było – dotychczas najczęściej utrwalano motywy religijne, historyczne, cały czas rozpamiętując przeszłość, nierzadko bojąc się, co przyniesie przyszłość. Impresjonizm to właśnie zatrzymanie się na teraźniejszości, dostrzeganie piękna otaczającego świata, pragnienie, aby uchwycić to, co zaraz bezpowrotnie się zmieni. Jak widać – natura zachwyca nas od bardzo długiego czasu!

Co jeszcze zauważamy w podejściu impresjonistycznym? Przede wszystkim wolność. Jak wspomnieliśmy wcześniej – artyści nie chcieli już być w sztywnych ramach. Co ciekawe, pierwsza praca Moneta, jednego z głównych przedstawicieli impresjonizmu (Impresja, od której zresztą pochodzi nazwa epoki) miała nie odnieść sukcesu. Paryski krytyk miał pokazać ją wyższym celom w celu wyśmiania artysty. Co jednak się stało? Impresja zachwyciła Paryżan. Rozpoczęła się nowa epoka. Romantyzm został w tyle. Impresjonizm poruszył również inne formy sztuki: muzykę, literaturę, a później film.

Dlaczego znienawidzono Maneta?

Pomówmy jeszcze chwilę o innym impresjonistycznym pionierze, czyli Eduoardzie Manecie. Należy zaznaczyć, że niemal wszystkie elementy w obrazach Maneta były po prostu… Skandaliczne dla ówczesnej publiczności. Nie dość, że nie utrwalał boskich postaci, to te, które malował, były płaskie. Manet utrwalał postaci kobiece, prostytutki (wszyscy doskonale znamy obraz Olimpia). Obrazy były buntem do zasad, które dotychczas obowiązywały – sam artysta jednak wcale nie miał na celu zrażania do siebie kogokolwiek. Chciał tworzyć tak, jak czuł. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Manet był dobrze wykształconym człowiekiem.

Impresjonizm obecnie

Impresjonizm nie został jednakże w XX wieku. Rzecz jasna, współcześni artyści również inspirują się tą epoką. Nie możemy się dziwić – w impresjonizmie niewątpliwie jest coś magicznego, choć do wielu osób wciąż nie przemawia. Jeśli czujesz, że to właśnie impresjonistyczne obrazy są najbliższe Twojemu sercu, zapoznaj się z tym, co znajdziesz w naszej galerii. Sprawdź, co możesz u nas znaleźć – z pewnością coś Cię zachwyci!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*