Odpowiednia dekoracja stołu jest w przypadku biznesu gastronomicznego niesłychanie ważna. Serwetki na stół są jednymi z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia, które służą do tego właśnie celu. Wiele osób wykorzystuje je również do dekoracji własnej jadalni, szczególnie wtedy, gdy odbywa się w niej przyjęcie o uroczystym charakterze. Co warto o nich wiedzieć?

Serwetki na stół – podstawowe informacje

Serwetki na stół znane są od setek lat. Już w czasach starożytnych, w Rzymie, stosowano podobne ozdoby stołu. Straciły one na swą popularność w wiekach późniejszych (na wykwintne dania i dekoracje stołów przez wiele stuleci stać było głównie osoby bardzo zamożne), by odzyskać ją w trakcie rewolucji przemysłowej. Masowa produkcja fabryczna pozwoliła szerokim masom społecznym na korzystania z dóbr, uznawanych do niedawna za luksusowe – między innymi właśnie z serwetek na stół.

Współcześnie na rynku dostępne są setki wzorów i modeli tych produktów, a ich wybór ograniczony jest w zasadzie jedynie naszymi preferencjami – są one bowiem dostępne w przystępnej cenie, dzięki czemu korzystać z nich może praktycznie każdy. Serwetki na stół powszechnie stosowane są do dekoracji stołów i ław podczas świątecznych obiadów i kolacji, a ich ozdobny charakter pozwala na uświetnienie przyjęć urodzinowych lub imieninowych. Oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią jeszcze jedną, ważną rolę: pozwalają na otarcie ust gościom po zakończonym posiłku. W wielu wypadkach, odpowiednio zastosowane, mogą również stanowić rodzaj dodatkowej ochrony obrusa przed zabrudzeniem.

Serwetki na stół – podstawowe typy

Wielość zastosowań serwetek na stół wpływa na różnorodność materiałów, z jakich bywają wykonane. Najczęściej spotkać można wyroby papierowe, materiałowe i flizelinowe.

Serwetki papierowe są stosunkowo najtańszym rozwiązaniem. Produkt ten jest polecany wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko ich zabrudzenia. Świetnie sprawdzą się więc na przykład w trakcie przyjęć dla dzieci. Ich niewielka cena powoduje również, że stosunkowo łatwo dostosować je do okazji. Mogą więc, zaopatrzone w odpowiednie motywy zdobnicze, stanowić na przykład element zdobniczy wigilijnego stołu.

Nieco droższym rozwiązaniem są serwetki na stół, wykonane z flizeliny. Są wyrobami jednorazowymi, podobnie jak ich papierowe odpowiedniki, jednak zapewniają znacznie wyższą estetykę dekoracji – ich struktura przypomina w dotyku materiał.

Serwetki wykonane z materiałów są przeznaczone do wielokrotnego użytku, co umożliwia ich długie stosowanie. Rozwiązanie to zapewnia najwyższe walory estetyczne spośród wymienionych tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*