Catering dietetyczny jest smaczny, zdrowy i jednocześnie wcale nie jest drogi. Posiłki są odpowiednio zbilansowane, co rzecz jasna jest kolejną zaletą. Ale trzeba przyznać, że wielu osobom catering dietetyczny kojarzy się z celebrytami, którzy raczej ciężko nie pracują, no, chyba że przy obróbce zdjęć. Ale czy taka opcja sprawdzi się w przypadku pracowników fizycznych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Zapotrzebowanie kaloryczne u osób pracujących fizycznie

Chyba nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że zapotrzebowanie kaloryczne u osób pracujących fizycznie jest większe niż u tych wykonujących pracę przy biurku. Jednocześnie nie można jednoznacznie stwierdzić, ile kalorii powinna spożywać dana osoba. Generalnie ma na to wpływ nie tylko rodzaj wykonywanej pracy, ale też pozostałe aktywności oraz wzrost. Na pewno można obliczyć zapotrzebowanie korzystając ze wzoru Harrisa-Benedicta, który wymaga podania takich danych jak: wzrost w centymetrach (W), masa ciała w kilogramach (M) i wiek w latach (L). Wzór wygląda inaczej dla każdej płci i tak:

  • dla kobiet to: 665,1 + 9,567*M + 1,85*W – 4,68*L,
  • dla mężczyzn to: 66,47 + 13,7*M + 5*W – 6,76*L

Gdy już otrzymacie wynik to wicie, jakie jest wasze zapotrzebowanie energetyczne, ale… poznaliście tylko ile kalorii organizm potrzebuje, aby podtrzymać wszystkie funkcje życiowe w stanie spoczynku. A to zdecydowanie za mało. I teraz przechodzimy do sedna, czyli policzymy ile organizm rzeczywiście potrzebuje kalorii. Tutaj bierze się pod uwagę współczynnik PAL, czyli Physical Activity Level. Określa on poziom aktywności fizycznej. Wystarczy tylko pomnożyć otrzymany wynik przez PAL, który wygląda dla poszczególnych grup następująco:

  • średnio 1,4 a 1,65, co dotyczy przeciętnego pracownika biurowego nieuprawiającego żadnego sportu;
  • średnio 1,6 – dla kobiet umiarkowanie aktywnych;
  • średnio 1,7 w przypadku mężczyzn o umiarkowanej aktywności fizycznej;
  • średni między 1,7 a 2,0, w przypadku osób pracujących fizycznie, ale w przemyśle lekkim bądź też pracowników biurowych, którzy są aktywnie fizycznie;
  • średnio między 2,0 a 2,4 dla wyczynowych sportowców, ale i żołnierzy, a także osób ciężko pracujących fizycznie.

Zatem średnio mężczyzna pracujący fizycznie powinien spożywać 3000 kalorii, natomiast kobieta około 2500. Czy więc catering dietetyczny zapewni im zbilansowane i odpowiednio pożywne posiłki?

W Krakowie, we Wrocławiu i Warszawie catering dietetyczny jest świetnym wyborem

Niezależnie czy mieszkacie w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie catering dietetyczny jest dobrym wyborem i jak się zaraz przekonacie także dla osób pracujących fizycznie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję. Można postawić choćby na catering dla sportowców, który jest bardziej kaloryczny i bogatszy w białko. Oczywiście można wybrać także klasyczny catering czy nawet wersję bezmięsną, jednak w tym przypadku ilości spożytych kalorii może być za mało, ale wystarczy tylko dołożyć przekąskę. Może to być garść orzechów oraz 3 banany i już wszystko powinno się zgadzać. Na pewno wybierając catering dietetyczny zyskujecie bardzo dużo. Przede wszystkim macie pewność, że dania są zbilansowane i nie musicie obawiać się niedoborów.

Ale to też oszczędność czasu…

Nie ma się co oszukiwać, że osobom pracującym ciężko fizycznie chce się potem jeszcze gotować, a już przygotowywać wymyśle dania, to zupełnie nie. Ale przecież trzeba jeść zdrowo, bo odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko wielu chorób, stąd też jest tak polecana. Jednak czasami jedyne o czymś myśli człowiek po przyjściu z pracy to odpoczynek. Dlatego chcąc zaoszczędzić czas, warto wybrać catering dietetyczny. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na przyjemności albo też na sen. Jednocześnie jedzenie także zalicza się do przyjemności – przynajmniej tak powinno być. Zatem warto tym bardziej zrobić coś dla siebie i swojego lepszego samopoczucia i cieszyć się smakiem pysznych dań, które mogą być dostarczone w wybrane miejsce.

A na końcu musimy jeszcze przypomnieć o tym, że ważne jest też nawadnianie organizmu. Jednak tutaj 2 litry wody mogą nie wystarczyć. Dodatkowo należy jeszcze pić soki owocowe czy warzywne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*