Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z akwarelami, staje przed odwiecznym dylematem – jakie farby wybrać. Farby akwarelowe z górnej półki to spory wydatek. Natomiast efekty osiągane tańszymi produktami mogą nie zadowolić nawet amatora. Dlatego przed zakupem tego produktu warto się trochę zorientować w temacie i zastanowić, co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Kostka czy tubka?

Przed zakupem akwareli warto przede wszystkim podjąć decyzje co do wersji farb. Czy lepiej będzie skorzystać z kostki, czy raczej tubka zda lepiej egzamin? Kostki z pewnością idealnie się sprawdzą w sytuacji, gdy mamy do czynienia z obrazami w mniejszym formacie lub chcemy uwiecznić drobniejsze elementy. Natomiast gdy chcemy malować duże formaty, to praktyczniej będzie zakupić zestaw farb akwarelowych w tubkach. Gdy w grę wchodzą tubki, to na paletę można wycisnąć taką ilość materiału malarskiego, jaki będzie nam potrzebny. Ponadto można zawartość wycisnąć do pustej kostki albo do przegródki w palecie i pozostawić do wyschnięcia. Później będzie można użyć tego materiału w taki sam sposób jak akwareli w kostkach.

Wersja studencka czy profesjonalna?

Farby akwarelowe są dostępne na naszym rynku w formie studenckiej lub profesjonalnej. Wersje studenckie, czy też akademickie posiadają w sobie trochę mniej pigmentu, z racji czego są ciut tańsze. Natomiast akwarele profesjonalne mają w sobie większą zawartość pigmentu, dlatego też są bardziej intensywne i wydajne. Przy zakupie produktów tego rodzaju warto nastawić się na ich gotowe zestawy. Będzie to z pewnością rozwiązanie wygodne i korzystne. Dzięki temu będziemy dysponowali całym zestawem kolorów – zarówno podstawowych jak i dodatkowych. A co wówczas, gdy zakupiony komplet farb akwarelowych nie zaspokoi naszych potrzeb? Wówczas możemy dokupić kostki czy półkostki, których będziemy potrzebować.

Jakie kolory wybrać?

Kiedy zamierzamy zakupić zestaw farb, to warto zaopatrzyć się komplet barw w odcieniu ciepłym i chłodnym, a do tego dwa lub trzy kolory dodatkowe. Kiedy zmieszamy kolory z palety podstawowej, to mamy możliwość uzyskania praktycznie każdego odcienia. Ten proces pomoże nam opanować zasady ich łączenia. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam w późniejszym czasie uzyskać pożądany kolor. Łączenie barw i przygotowanie wzornika, to bardzo ważny etap w rozwoju każdego artysty. Jeśli chodzi o farby akwarelowe, to na początek warto wybrać kolor chłodny żółty, ciepły żółty, chłodny czerwony, ciepły czerwony, chłodny niebieski, ciepły niebieski, szarość Payne’a oraz sepię. Co prawda poszczególne kolory mogą się różnić od siebie w zależności od producenta. Jednak każdy pracownik sklepu plastycznego pomoże nam wybrać te właściwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*