W ostatnim czasie diety bazujące na wykluczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego cieszą się dużą popularnością. Wśród nich znajduje się klasyczna dieta wegańska. Czy jej stosowanie pozwala na poprawienie funkcjonowania organizmu? Jeśli tak, to w jaki sposób się to objawia?

Na czym polega dieta wegańska?

Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu zarówno o mięsie, jak i rybach, jajkach czy mleku. Co więcej, osoby na diecie wegańskiej powinny uważać także na dodatki do żywności, takie jak np. żelatyna czy podpuszczka cielęca. Takie składniki mogą pojawiać się w wielu produktach przetworzonych, na przykład w pesto czy galaretkach.

Podstawą diety wegańskiej są owoce i warzywa. Weganie często jedzą także rośliny strączkowe, produkty zbożowe, nasiona i oleje roślinne. W takiej diecie ogromne znaczenie ma dostarczanie odpowiedniej ilości białka. Najwięcej tego składnika można znaleźć w roślinach strączkowych, takich jak np. ciecierzyca, soja czy fasola. W diecie wegańskiej popularnością cieszy się także tofu, zrobione z wykorzystaniem soi.

Jak dieta wegańska wpływa na organizm?

Dieta wegańska, jak każda inny sposób żywienia, pozwala na szybsze schudnięcie, pod warunkiem, że zachowujesz deficyt kaloryczny. Co więcej, obejmuje znacznie więcej błonnika pokarmowego, który ogranicza nadmierny apetyt. Nie ma on żadnych kalorii i jest wydalany przez organizm. Jednocześnie spowalnia uwalnianie glukozy do krwi.

Wykluczenie mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Owoce i warzywa są także bogate w antyoksydanty, spowalniające procesy starzenia. To właśnie one stanowią podstawę diety wegańskiej, dlatego są spożywane częściej niż w przypadku klasycznego sposobu żywienia.

Dieta wegańska zmniejsza też ryzyko wystąpienia nowotworów. Wynika to z dużej podaży witaminy C, błonnika, karotenoidów i flawonoidów. Wpływa na to również wykluczenie czerwonego mięsa, w tym także produktów odzwierzęcych, które często są mocno przetworzone. Trzeba bowiem pamiętać, że mięso dostępne w marketach, zwykle w niskiej cenie, może zawierać niepożądane związki wynikające ze sposobu jego produkcji.

Osoby na diecie wegańskiej rzadziej są dotknięte cukrzycą typu II. Wynika to z faktu, że weganie opierają swoją dietę w dużej mierze na orzechach, produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych. Błonnik spowalnia natomiast wzrost glukozy we krwi. Dzięki temu zmniejsza obciążenie trzustki. Na ograniczenie ryzyka wystąpienia cukrzycy wpływa także wyeliminowanie wysoko przetworzonego mięsa.

Dieta wegańska w cateringu dietetycznym

Wygodnym rozwiązaniem jest postawienie na catering dietetyczny w wersji wegańskiej. To doskonała opcja zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sposobem żywienia, jak i wprawionych wegan, którzy nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Dieta tego typu jest także dobrym wyborem w sytuacji, gdy chcesz przez tylko kilka dni lub tygodni spróbować nowych nawyków żywieniowych. Wówczas catering znacznie ułatwia zmianę przyzwyczajeń, pozwalając na poznanie nowych przepisów.

– Diety pudełkowe wegańskie są komponowane przez specjalistów, którzy czuwają nad odpowiednim zbilansowaniem wszystkich składników. Dzięki temu można zapobiegać niedoborom. Często pojawiają się one w sytuacji, gdy w parze z wykluczeniem produktów pochodzenia zwierzęcego nie idzie zastąpienie ich substancjami o podobnych właściwościach – mówi specjalista z cateringu dietetycznego Nice To Fit You.

Jeśli dieta wegańska nie jest skomponowana w odpowiedni sposób, może doprowadzić do niedoborów. Warto więc postawić na wysokiej jakości catering dietetyczny lub samodzielnie edukować się w kwestii łączenia poszczególnych produktów spożywczych. Dobrą praktyką jest także regularne wykonywanie badań. Dzięki temu można szybko zareagować na ewentualne niedobory i zmodyfikować swoją dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*