doradca podatkowy

W każdej firmie, niezależnie od branży i wielkości, należy pilnować rozliczeń, terminów, kontaktować się z ZUSem i fiskusem. I w tym wypadku potrzebny jest księgowy. Jak wybrać właściwego, gdy w każdym większym mieście funkcjonuje przynajmniej kilkaset firm takiego typu, często różniących się od siebie zakresem cen, usług i organizacją pracy? W poniższym artykule podpowiemy na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać właściwego wyboru biura rachunkowego.

Doświadczenie jest nie do przecenienia

Podstawowa kwestia to ustalenie, czy księgowi zatrudnieni przez konkretne biuro rachunkowe posiadają odpowiedni certyfikat, który został wydany przez Ministerstwo Finansów. Nie jest to wymóg konieczny, niemniej stanowi gwarancję kwalifikacji księgowego. Odpowiedzialność przed ZUS, czy US to na tyle poważna kwestia, że nie warto jest powierzać jej osobom o nieodpowiednich kompetencjach. Przepisy podatkowe mają to do siebie, że zmieniają się bardzo często, a ich zawiłość  powoduje, że sama ich znajomość nie wystarczy. Równie ważne będzie orientowanie się w interpretowaniu wybranych orzeczeń sądowych itp. Istotny jest także staż pracy księgowego, ale i całego biura, któremu zamierzamy powierzyć rozliczenia. Czas obecności na rynku przełoży się bowiem na znajomość specyfiki współpracy z oddziałami ZUS i US.

Zobacz również:  5 NOWYCH RZECZY DLA TWOJEJ FIRMY, ABY JE WYPRÓBOWAĆ.

W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się profesjonalny doradca podatkowy z dużym doświadczeniem.

Więcej aniżeli obliczenia

Współczesne biura rachunkowe realizują dużo szerszy zakres usług aniżeli jeszcze kilka lat temu. Reprezentowanie firmy przed ZUS-em i fiskusem to niewielka część z bogatej oferty świadczeń.

W wielu wypadkach księgowy stanowi osobistego doradcę właściciela firmy. Poszukując odpowiedniego biura rachunkowego, warto zainteresować się takimi, które potrafią pomagać w zarejestrowaniu firmy, zmianie jej formy prawnej, czy nawet pozyskiwać pieniądze z dotacji unijnych i oczywiście je rozliczać. Nawet jeżeli obecnie przedsiębiorcy nie planują przekształcić swoich firm chociażby w spółkę, albo ubiegać się o dofinansowanie, lepiej od razu związać się z biurem rachunkowym, które nadąży za rozwojem przedsiębiorstwa w następnych latach. W wielu przypadkach biura rachunkowe zatrudniają również specjalistów w innych dziedzinach (np. prawników), aby móc doradzać klientom w dużo szerszym zakresie – również tym związanym np. z umowami handlowymi, polityką zatrudniania, analizą ofert biznesowych, czy ochroną danych osobowych. Jeżeli nie będziemy posiadać w swojej firmie odpowiednich działów, które będą się tym zajmowały, taki zakres usług przyda się nam na pewno.

Zobacz również:  Powody, dla których założyciele sprzedają swoje firmy

Nowoczesność to wygoda

Współczesne tempo życia powoduje, że wiele z pośród usług przenosi się do sieci, która stała się również głównym medium do komunikacji. Rewolucja ta nie ominęła również biur rachunkowych. Wiele z nich już dzisiaj wykorzystuje nowoczesne technologie. Dzięki nim firmy mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Podczas poszukiwań warto poświęcić uwagę firmom, które nie wymagają kontaktu osobistego (zarządzają na przykład fakturami klientów w chmurze, czy potrafią korzystać z cyfrowych kopii dokumentów, albo komunikować się za pośrednictwem video czatu, lub e-maili). Jest to bardzo istotne, bowiem wraz z większym komfortem współpracy będzie można liczyć na duże oszczędności na wynagrodzeniach pracowników i kosztach paliwa. Taka forma prowadzenia działalności ma zwykle odzwierciedlenie w cenie usług. Duże biura, które korzystają z nowoczesnych technologii, mogą dzięki nim oferować konkurencyjne warunki współpracy z klientami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*