Inwestycja w akcje, czyli popularne papiery wartościowe, to decyzja, którą z roku na rok podejmuje coraz więcej osób z całego świata. Zakup akcji daje szerokie możliwości w zakresie zarabiania, jednakże należy zdawać sobie także sprawę z ryzyka towarzyszącemu tego typu transakcjom. O czym powinny pamiętać początkujące osoby inwestujące w akcje? Wiele porad i wskazówek przedstawiamy w niniejszym poradniku.

Jak działa giełda? Najważniejsze informacje

Giełda to miejsce zrzeszające inwestorów i przedsiębiorców. Na giełdzie obraca się różnymi papierami wartościowymi, np. akcjami. Spółki emitują papiery wartościowe, zaś inwestorzy decydują się na ich zakup. Przedsiębiorstwa mogą emitować nie tylko akcje, ale również obligacje, certyfikaty finansowe, bony czy obligacje.

Podstawowym celem, który przyświeca firmom wchodzącym na giełdę, jest osiąganie dużych zysków. Aby móc działać aktywnie na giełdzie, należy najpierw utworzy specjalne konto – rachunek maklerski. Jest to niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Otwarcie takiego rachunku umożliwia m.in. bank Saxo, jednak instytucji tego typu jest znacznie więcej.

Zasady działania akcji – co powinni wiedzieć początkujący inwestorzy?

W jaki sposób działają akcje i co należy o nich wiedzieć? Są to papiery wartościowe emitowane przez dwa typy spółek: akcyjne oraz komandytowo-akcyjne. Przedsiębiorstwa emitują akcje w celu pozyskania środków z tytułu ich sprzedaży. Środki finansowe, które są uzyskane w ten sposób, firmy mogą przeznaczyć na wybrane przez siebie cele, na przykład sfinansowanie inwestycji, kredytów itd.

Wszystkie osoby posiadające akcje, które nazywa się akcjonariuszami – bez względu na to, jaka jest liczba posiadanych akcji – są współwłaścicielami danej firmy. W związku z posiadaniem akcji otrzymuje się także określone prawa. Mowa tutaj chociażby o udziale w zysku, który wypracuje firma w danym roku. Nazywa się to dywidendą. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż ceny akcji poszczególnych spółek niejednokrotnie bardzo często się zmieniają. To powoduje, że istnieje prawdopodobieństwo, iż stracimy nawet wszystkie zainwestowane środki. Każdy, kto myśli o zakupie akcji, powinien mieć to na uwadze.

O czym należy pamiętać przy inwestowaniu na giełdzie?

Każdy początkujący inwestor przed zakupem pierwszych akcji powinien pamiętać o tym, żeby bardzo dokładnie przeanalizować swoje decyzje. Jest to szczególnie istotne, ponieważ inwestycje tego rodzaju wiążą się z ryzykiem. 

Oczywiście, akcje nie są tak ryzykowną formą lokowania kapitału jak chociażby kryptowaluty, jednak prawdopodobieństwo utraty środków i tak tutaj występuje. Do spadku wartości akcji danych spółek dochodzi najczęściej wtedy, gdy sytuacja finansowa przedsiębiorstw ulega pogorszeniu.

Dobrym rozwiązaniem dla początkujących osób inwestujących w akcje jest dokładne analizowanie sytuacji finansowej poszczególnych firm, poszerzanie swojej wiedzy na temat mechanizmów rządzących giełdą oraz stawianie na dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Dzięki temu szanse na odniesienie sukcesu na giełdzie będą większe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*