Kontrola Dostępu odgrywa bardzo istotną rolę nie tylko w dużych firmach korporacyjnych, ale również w stosunkowo niewielkich przedsiębiorstwach. Lektura niniejszego artykułu to doskonały wybór dla tych osób, które chcą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo w swojej firmie, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się odpowiednio zabrać.

Nowoczesne systemy kontroli dostępu

Producenci cały czas konkurują między sobą, aby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też co roku pojawiają się nowe systemy kontroli dostępu. Aby wybrać te najlepsze warto w pierwszej kolejności zapoznać się z największymi wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań. Aby znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa warto skupić się nie tylko na sprawnej kontroli wejść i wyjść z danego pomieszczenia, ale również na czasie przebywania w konkretnym budynku.

Biometryczna kontrola dostępu

W dzisiejszych czasach rekordy popularności biją przede wszystkim biometryczne zabezpieczenia, które są w stanie zapewnić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa podczas kontrolowania dostępu do wybranych pomieszczeń. Godne polecenia są nie tylko zamki na odcisk palca, ale również zaawansowane urządzenia, które dokonują weryfikacji biorąc pod uwagę rysy twarzy. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są zaawansowane systemy, które łączą kilka różnych metod weryfikacji.

Jak działają systemy biometrycznej kontroli dostępu?

Poszczególne systemy biometryczne kontroli dostępu mogą znacząco różnić się między sobą, ale w dużej mierze działają one na bardzo podobnych zasadach. W pierwszej kolejności dokonywana jest identyfikacja wprowadzanej informacji. Mowa tutaj miedzy innymi o rozpoznaniu układu linii papilarnych albo rysów twarzy. Następnie system biometryczny porównuje otrzymane wyniki z danymi, które zgromadzone są w specjalnej bazie przechowującej na przykład zbiór odcisków palców wszystkich pracowników w danej firmie. W dużej mierze to właśnie dzięki temu porównaniu, system biometryczny decyduje o dostępie do danego pomieszczenia w firmie. Nowoczesne systemy bardzo często posiadają także moduł archiwizacji poszczególnych zdarzeń. To właśnie dzięki temu modułowi, można otrzymać na przykład cenne dane na temat nieudanych prób uzyskania dostępu.

Jakie są najpopularniejsze biometryczne systemy kontroli dostępu?

Jak wspomniano powyżej największym zainteresowaniem cieszą się systemy, które dokonują weryfikacji poprzez analizę układu linii papilarnych na palcu albo zaawansowane systemy rozpoznające kształt twarz. Można znaleźć także systemy kontroli dostępu, które weryfikują dynamikę głosu. Systemy te zwracają uwagę nie tylko na budowę fizyczną kanału głosowego poszczególnych pracowników, ale również na nawyki w mowie, a nawet na sam dialekt. Nowością na rynku są biometryczne systemy, które dokonują weryfikacji na podstawie układu naczyń krwionośnych dłoni.

Tradycyjne metody kontroli dostępu

Najprostszą i jednocześnie najpopularniejszą metodą weryfikacji są oczywiście systemy kontroli dostępu opierające się na kartach zbliżeniowych. Aby dostać się do wybranego pomieszczenia należy odpowiednią kartę identyfikującą zbliżyć do specjalnego czytnika. W niektórych systemach oprócz karty zbliżeniowej stosuje się także zwykły kod PIN. Pamiętać należy jednak o tym, że karty zbliżeniowe zawsze mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego też zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa oferuje biometryczna kontrola dostępu. Systemy te powinny być stosowane w każdym pomieszczeniu o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa.

Przydatne informacje na temat kontroli dostępu do pomieszczeń znajdziesz również na stronie https://biosys.pl/kontrola-dostepu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*