Udar mózgu z reguły ma poważne konsekwencje. To jedna z głównych przyczyn nie tylko niepełnosprawności, ale i zgonów w naszym kraju. Dlatego tak ważna jest niemal natychmiastowa pomoc. Im szybciej zostanie zapewniona opieka specjalistyczna, tym większe szanse na uratowanie zdrowia, a nawet życia. Prawidłowa pomoc ma szeroki zakres. Dotyczy również wdrożenia koniecznych procedur związanych z rehabilitacją poudarową.

Z udarem nie ma żartów

Udar mózgu jest zespołem objawów klinicznych spowodowanych przez zaburzenia czynności mózgu z przyczyn naczyniowych. Najczęściej występuje udar niedokrwienny, zwany też zawałem mózgu, który stanowi około 85% przypadków. Rzadziej zdarza się udar krwotoczny, czyli wylew krwi do mózgu.

Niebezpieczeństwo udaru wynika przede wszystkim ze spustoszeń, jakie powoduje on w mózgu. W zależności od tego, który obszar mózgu ulega uszkodzeniu mamy do czynienia z szeregiem konsekwencji w znacznym stopniu ograniczających ogólną sprawność, utrudniających też wykonywanie czynności fizjologicznych. Codzienne funkcjonowanie staje się ogromnym wyzwaniem zarówno dla chorego, jak i jego najbliższych.

Objawy poudarowe mogą mieć różny charakter i obejmować:

  • niedowład kończyny górnej lub dolnej, a nawet paraliż połowy ciała,
  • problemy z rozumieniem mowy oraz z samą mową,
  • zaniki pamięci,
  • trudności w przełykaniu,
  • zaburzenia równowagi,
  • zmianę sylwetki z bocznym zgięciem tułowia, stopą nienaturalnie zgiętą w dół, zaciśniętą w pięść ręką czy barkiem skierowanym do tyłu oraz w dół,
  • kłopoty z celowymi ruchami.

To wszystko sprawia, że mocno utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe do samodzielnego wykonania okazują się codzienne czynności jak mycie się, ubieranie czy przełknięcie jedzenia. Dlatego tak ważne, aby możliwie szybko rozpocząć intensywną rehabilitację poudarową. To kwestia odpowiednio dobranych ćwiczeń, różnego rodzaju zabiegów, a także leczenia farmakologicznego.

Rehabilitacja po udarze to droga do odzyskania sprawności

Rehabilitacja poudarowa jest kluczowym elementem aktywizacji pacjenta. Dzięki temu pojawia się szansa poprawy stanu zdrowia bezpośrednio po zakończeniu leczenia w fazie ostrej udaru. W wielu przypadkach pierwsze ćwiczenia rehabilitacyjnej można wdrażać już po kilku dniach, czasami nawet w drugiej dobie pobytu w szpitalu. Wszystko zależy oczywiście od stanu pacjenta, który powinien być ustabilizowany. Dlatego jeszcze na oddziale intensywnej terapii pojawia się rehabilitant. Tak szybkie podjęcie zabiegów rehabilitacyjnych okazuje się wręcz konieczne dla uzyskania rzeczywiście dobrego efektu leczenia – to element niezbędny w połączeniu z farmakologią.

Na pewno warto też korzystać z różnych możliwości rehabilitacji poudarowej. Przywrócenie funkcji neurologicznych wspomaga np. naturalny preparat NeuroAiD z aktywnymi składnikami. Ten naturalny środek ma potwierdzone działanie kliniczne, więc jest bezpieczny w użytkowaniu. Jednak najważniejsze, że okazuje się rzeczywiście skuteczny. Trzymiesięczna kuracja powoduje zmniejszenie deficytów ruchowych nawet o 70%, co jest naprawdę świetnym wynikiem.

Warto pamiętać, że w procesie rehabilitacji po udarze konkretne działania zależą od skali udaru, ale i jego lokalizacji. Trzeba też uwzględnić fakt, że każdy pacjent choruje nieco inaczej. Stąd niezbędna jest maksymalnie zindywidualizowana opieka rehabilitacyjna, uwzględniająca również wszelkie inne uwarunkowania chorobowe czy wiek pacjenta. Jeszcze kilkanaście lat temu udar mózgu dotyczył niemal wyłącznie seniorów. Obecnie z powodu udaru do szpitala trafiają, a nawet umierają, ludzie młodzi i w średnim wieku. Młodszy organizm często jest silniejszy, więc proces leczenia może automatycznie przebiegać szybciej. Oczywiście nie ma tutaj reguły. Niektórych pacjentów można więc w miarę szybko pionizować, z kolei inni mają zdecydowanie dłuższy ten proces. Jednak w każdym przypadku to odpowiednia rehabilitacja poudarowa jest najważniejsza. Tylko w ten sposób pojawia się szansa na dojście do pełnej sprawności albo chociaż przywrócenie niektórych funkcji organizmu straconych podczas udaru mózgu.

Przy udarze czas ma znaczenie

W trakcie udaru dochodzi do uszkodzenia pewnych ośrodków zawiadujących określonymi funkcjami oraz uszkodzenia niektórych dróg nerwowych. W efekcie mózg zostaje zmuszony do wytworzenia nowych ośrodków i zarazem nowych dróg nerwowych. Trzeba przy tym pamiętać, że komórki nerwowe nie mogą się odradzać. Na szczęście wysoka plastyczność mózgu sprawia, że pojawiają się nowe komórki. Jednak kluczowy jest czas. To kwestia nie tylko jak najszybszej reakcji i wezwania pomocy, ale również podjęcia wczesnej rehabilitacji. Wszystko po to, aby niemal od razu powstrzymać dalsze obumieranie komórek i zarazem stymulować mózg do pracy.

Warto sobie uświadomić, że zbyt późny dojazd do szpitala często ma tragiczne zakończenie. Z kolei konsekwencją zaniechania lub opóźnienia rehabilitacji poudarowej są różnego rodzaju problemy np. ból, przykurcze kończyn, kłopot z jedzeniem czy problemy komunikacyjne. Każdy pacjent, który przeżył udar mózgu wymaga specjalistycznej opieki obejmującej ćwiczenia, zabiegi fizykoterapeutyczne, farmakologię, ale i opiekę logopedyczną czy psychologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*