Wraz ze zmianami wiążącymi się z Nowym Ładem, zajdą również zmiany w kwestii rozliczenia PIT 2023. W poniższym artykule dowiesz się, czego dokładnie możesz się spodziewać!

PIT 2022 a PIT 2023 – jakich zmian można się spodziewać?

Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie, jakie odliczenia możesz stosować

Coroczne rozliczenie podatkowe pit nie zawsze należy do najprostszych zadań. Dodatkowo sprawy nie ułatwiają zmiany, które związane są z wejściem w życie Polskiego Nowego Ładu. Warto wiedzieć, że w formularzu PIT 2023 zajdą pewne zmiany, dlatego też lepiej się do tego odpowiednio przygotować, aby nie popełnić błędu. Obecnie nie ujawniono jeszcze wszystkich regulacji dotyczących nowego sposobu rozliczania podatków, jednak nawet minimalna ilość informacji na ten temat pozwoli nieco uporządkować sobie niektóre kwestie, jeżeli tylko zapoznamy się z nimi odpowiednio wcześnie. Czego dokładnie mogą spodziewać się podatnicy?

Przede wszystkim, zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo finansów, zmianie uległa stawka dotycząca pierwszego progu PIT – w tym przypadku jest to obniżka z 17% na 12%, co finalnie przynosi wiele korzyści. Dotyczy to jednak wyłącznie podatników rozliczających się według skali podatkowej, czyli emerytów, rencistów i osób, które są zatrudnione w oparciu o umowę oraz wykonujących działalność osobiście, jednak dotyczy to jedynie wybranych przypadków. Zmiany zajdą również w kwestii wspólnego opodatkowania małżonków, którzy do tej pory mieli możliwość wspólnego rozliczenia wyłącznie w przypadku trwania w związku małżeńskim przez co najmniej 1 rok. Rozliczając PIT 2023, możliwość wspólnego rozliczenia będą miały także osoby, które zawarły związek małżeński w roku, w którym składana będzie deklaracja PIT.

Wśród zmian związanych z założeniami wynikającymi z Nowego Ładu, będzie jedna szczególnie niekorzystna dla niektórych podatników. Będzie to brak możliwości odjęcia składki zdrowotnej, którą do tej pory odliczyć mógł każdy podatnik. Wypełniając nowy formularz należy liczyć się jednak z różnego rodzaju ograniczeniami oraz limitami, tak samo jak i z likwidacją ulgi dla klasy średniej. Warto mieć na uwadze, że zmiany zależeć będą również od wielu innych aspektów – w związku z tym każdy podatnik rozliczający pity powinien upewnić się, czy jednak nie stanowi on konkretnego wyjątku.

PIT 2023 – czy można rozliczyć go przez internet?

Stworzony przez specjalistów program PITax.pl daje szansę na obniżenie podatku

Każdy z podatników powinien wiedzieć, że osobiste składanie deklaracji pit w urzędzie skarbowym nie jest już koniecznością. Zamiast ustawiać się w długiej kolejce, można wypełnić PIT 2023 online. Jest to wygodny sposób, dzięki któremu można dokonać rozliczenia znajdując się w dowolnym miejscu – niezbędne jest w tym przypadku jedynie połączenie z internetem. Wypełnienie deklaracji pit przez internet jest wyjątkowo proste i szybkie, gdyż odbywa się przy pomocy specjalnie stworzonego do tego celu programu, wyposażonego w niezbędne narzędzia.

Osoby wypełniające pity 2022 oraz deklaracje z poprzednich lat w tradycyjny sposób, bez problemu poradzą sobie z obsługą programu. Chcąc wypełnić formularz, wystarczy jedynie wybrać odpowiedni dokument, wypełnić rubryki, wpisując w nie wymagane dane, a następnie przesłać bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jest to więc nieskomplikowany proces, dzięki któremu można zaoszczędzić wiele czasu. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by wybrać odpowiedni formularz. Każda grupa podatników posiada różne pity 2023, dlatego też warto wcześniej dokładnie sprawdzić poprawność wybranego formularza, aby uniknąć konieczności osobistego stawienia się w urzędzie w celu wyjaśnienia zaistniałej pomyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*