Każdy polski podatnik ma możliwość przekazania 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Warto skorzystać z tego przywileju, ponieważ pozwala on w łatwy sposób pomóc OPP działającym w słusznych sprawach. Jak uwzględnić to podczas składania zeznania rocznego? 

Będziesz składać zeznanie podatkowe za rok 2021? W takim razie nie zapomnij, że możesz przekazać 1% podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. To wspaniała inicjatywa, dzięki której wiele wspaniałych OPP otrzymuje potrzebne wsparcie. To nic nie kosztuje, a powoduje naprawdę wiele dobrego. Do tej pory jeszcze nigdy nie uwzględniałeś tej opcji w swoim zeznaniu podatkowym? Sprawdź więc, jak to działa oraz dowiedz się, jakim organizacjom pożytku publicznego możesz pomóc w tym roku. To naprawdę bardzo łatwe.

OPP — co to jest?

Przy wszystkich informacjach związanych z przekazaniem 1% podatku bardzo często można spotkać się ze skrótem OPP. Z pewnością zastanawiasz się, co to jest OPP. To po prostu Organizacje Pożytku Publicznego, czyli dokładnie te organizacje, którym możesz przekazać swój 1% podatku. Mówiąc dokładniej, są to fundacje i stowarzyszenia działające na terenie polski.

Co najważniejsze funkcjonują one w systemie non profit, a to oznacza, że sama organizacja nie czerpie żadnych korzyści majątkowych z prowadzenia działalności. Tym samym, wszystkie środki finansowe, co do grosza, przekazywane są bezpośrednio na wyznaczone cele. Każda Organizacja Pożytku Publicznego zobowiązana jest do składania bardzo szczegółowych sprawozdań, które to potwierdzają. Warto zaznaczyć też, że status Organizacji Pożytku Publicznego przyznawany jest przez sąd, więc wszystko poddane jest bardzo wnikliwej weryfikacji.

Jakiej organizacji pożytku publicznego można przekazać 1% podatku?

Swoim 1% podatku możesz wspomóc corocznie jedną Organizację Pożytku Publicznego. Pojawia się więc pytanie, komu przekazać ten symboliczny 1%? Czy samodzielnie można wybrać dowolną fundację? To zależy. Przede wszystkim należy tu zaznaczyć, że w swoim zeznaniu można uwzględnić jedynie OPP mające nadane ten właśnie status i posiadające własny numer KRS.

Nie martw się, nie oznacza to, że musisz poświęcać swój czas na weryfikację, czy dane stowarzyszenie kwalifikuje się do tej grupy, czy też nie. Wszystkie fundacje biorące udział w akcji znajdziesz bowiem w oficjalnym wykazie Organizacji Pożytku Publicznego. Jest on dostępny zarówno w formie listy, jak i wyszukiwarki. Wykaz OPP w tym drugim wariancie pozwala na znalezienie konkretnej organizacji lub takiej działającej w określonym regionie. Dzięki temu możesz pomagać na przykład lokalnie.

Jak przekazać 1% podatku wybranej OPP?

Chcesz przekazać wybranej OPP 1% podatku? To naprawdę proste i wcale nie wymaga wypełniania jakichś dodatkowych i skomplikowanych formalności. Wszystko załatwisz podczas wypełniania zeznania podatkowego dla osób fizycznych. Każda deklaracja zawiera bowiem pola, które umożliwiają przekazanie 1%. Wystarczy, że podczas uzupełniania swoich danych, wpiszesz też w odpowiednie rubryki numer KRS OPP oraz dokładną wyliczoną kwotę, która nie będzie przekraczać 1% wartości podatku. Obliczeń z łatwością dokonasz, korzystając ze specjalnych kalkulatorów i programów dostępnych w sieci.

I to właściwie wszystko. Całą resztą zajmie się już Urząd Skarbowy. W związku z tym, że jest to naprawdę bardzo proste i nic nie kosztuje, a jednocześnie pozwala pomóc, warto pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku.

1% podatku opp

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*