Rola ekologii w branży budowlanej stale rośnie. Dzisiaj ma ona duże znaczenie dla zrównoważonego budownictwa, które pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale również dba o jakość życia człowieka. Jakie ekologiczne rozwiązania stosowane są obecnie w budownictwie?

Optymalne położenie budynku

Pierwszym krokiem do ekologii w budownictwie jest optymalna lokalizacja budynku, która ma wpływ nie tylko na to, jak oddziałuje on na swoje otoczenie, ale też na to, jakie są jego koszty eksploatacji.

Dom przyjazny dla środowiska powinien przede wszystkim komponować się z tym, co go otacza, a przez to nie powodować zaburzenia naturalnego krajobrazu.

Kluczowe znaczenie ma przy tym orientacja budynku względem stron świata. Skierowanie ściany z oknami w stronę południową pozwoli na pasywne korzystanie z energii słonecznej, czyli na naturalne ogrzewanie budynku.

Projektowanie budynków z naciskiem na ekologię

Biura projektowe coraz częściej wykonują dziś dla swoich klientów projekty budynków energooszczędnych i pasywnych. To właśnie one pozwalają na efektywne zredukowanie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne.

Budynek energooszczędny, który spełnia standard NF40, zużywa jedynie około 40 kWh/(m2 rok), z kolei budynek pasywny w standardzie NF15 ma jeszcze niższe zapotrzebowanie na energię, które wynosi 15 kWh/(m2 rok).

Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych przyjaznych dla natury

Unikanie materiałów, które mogą być uciążliwe dla środowiska naturalnego, jest bardzo istotnym elementem zrównoważonego, ekologicznego budownictwa.

Ekologiczne materiały dostępne są na polskim rynku. Wśród nich znajduje się beton nowej generacji EcoCrete firmy Górażdże Cement, który powstaje w 100% z lokalnych źródeł i nadaje się do recyklingu. Andrzej Reclik, który jest Prezesem Zarządu Górażdże Cement, wskazuje, że beton ten umożliwia redukcję CO2 nawet o 60%.

Również duże znaczenie ma dobór odpowiednich materiałów termoizolacyjnych oraz energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Zastosowanie zrównoważonych materiałów pozwala przy tym na uzyskanie wysokiego wskaźnika IEQ, który dotyczy jakości środowiska wewnętrznego budynku. Wysoki IEQ odnosi się do optymalnego poziomu jakości powietrza, temperatury, oświetlenia oraz komfortu akustycznego we wnętrzu, co przekłada się na satysfakcję i na zdrowie domowników i użytkowników.

Wykorzystanie OZE – odnawialnych źródeł energii

Budownictwo ekologiczne bazuje również na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, czyli OZE. Umożliwiają one ograniczenie emisji CO2, smogu i degradacji środowiska.

Do OZE zaliczane są między innymi elektrownie fotowoltaiczne, geotermalne, wiatrowe, biomasowe, które dziś używane w przemyśle coraz częściej. W budownictwie jednorodzinnym popularne są eko rozwiązania jak mikroinstalacje fotowoltaiczne, panele solarne, pompy ciepła, rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie są zatem przyszłościowym wyborem – zwłaszcza w obliczu widma kryzysu energetycznego, zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*