krochmal

Krochmal to specjalny płyn, który powstaje z połączenia skrobi ziemniaczanej i wody. Od lat wykorzystuje się go w gospodarstwach domowych oraz w różnych gałęziach przemysłu jak np. przemysł papierniczy, spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny, włókienniczy itd. Jednak nie każdy wie w jaki sposób powinno się wykonać krochmal i jakie ma on właściwości.

Przygotowywanie krochmalu

Najbardziej podstawowa wersja krochmalu powstaje dzięki dodaniu do wody zawiesiny skrobi ziemniaczanej i zagotowanie takiej mieszanki. Miksturę można używać do krochmalenia różnych tkanin, a także do pielęgnowania niemowląt w trakcie kąpieli. Warto jednak zapoznać się z dokładnym przepisem na krochmal.

W pierwszej kolejności trzeba odmierzyć dokładnie litr zimnej wody  i odlać z niego jedną szklankę. Większą ilość wody trzeba zagotować, natomiast do szklanki dodać mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszać. Gdy woda zacznie wrzeć, trzeba wlać do niej otrzymany roztwór i cały czas bardzo energicznie mieszać, aby nie powstały żadne grudki. Kiedy mikstura wystygnie, można ją wykorzystać do krochmalenia.

Wykorzystanie krochmalu

Warto wskazać w jaki sposób można wykorzystać otrzymany krochmal. Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest wlanie go do pralki prosto na wyprane rzeczy i włączenie opcji dodatkowego płukania. Można także ręcznie wymoczyć w krochmalu te rzeczy, które wymagają krochmalenia. Trzeba pamiętać o tym, że nie każda rzecz nadaje się do krochmalenia.

Jak wspomniano wcześniej krochmal można także wykorzystać do kąpieli lub przemywania skóry wrażliwej. Tego typu zabieg warto wykorzystać w przypadku oparzenia, podrażnień, potówek, łuszczenia się skóry, trądziku niemowlęcego, wysypki, oparzeń czy łuszczenia skóry. Jest to bardzo naturalna i bezpieczna metoda, którą się stosuje od wielu pokoleń. Krochmal ma działanie łagodzące podrażnienia oraz zaczerwienia. Ponadto sprawia on, że skóra staje się o wiele gładsza i delikatniejsza. Zmniejszają się skłonności do różnych podrażnień i uczuleń. Dermatolodzy polecają stosowanie krochmalu w przypadku atopowego zapalenia skóry i innych schorzeń.

Stosując krochmal do kąpieli nie trzeba już sięgać po żadne dodatkowe żele czy płyny do mycia. Ulga po takiej kąpieli jest widoczna już po stosunkowo krótkim czasie. Warto jednak zaznaczyć, że jednorazowy zabieg to za mało. Trzeba ją kilkukrotnie powtórzyć. W wielu sklepach można znaleźć gotowe preparaty do krochmalu. Działa on tak samo dobrze jak domowy wyrób z mąki ziemniaczanej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*