W ostatnim czasie coraz bardziej modne stają się płytki lastryko. To pożądany towar, poszukiwany w sklepach budowlanych oraz tych z akcesoriami do aranżacji wnętrz. Ta tendencja zupełnie nie dziwi, ponieważ to płytki designerskie nadające się do wielu kompozycji. Jak wykorzystać takie płytki podczas urządzania domu lub mieszkania? W jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym właściwie są płytki lastryko?

Płytki lastryko nazywane są również płytkami terazzo. To tak naprawdę wyszlifowana betonowa masa z dodatkiem różnorodnego kruszywa. Właśnie ze względu na ten dodatek przypomina trochę fresk lub jakąś mozaikę. Ten rodzaj płytek kojarzy się przede wszystkim z epoką PRL-u. Swego czasu nazywano go nawet prześmiewczo marmurem PRL-u. Mimo niechlubnej historii płytki lastryko wracają jednak do łask. Świetnie bowiem wyglądają, a dodatkowo są tanie i wygodne w produkcji. Można je też wykorzystać w różnych przestrzeniach. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych wnętrzach.

Jak wyglądają dzisiejsze płytki lastryko?

Dzisiejsze płytki lastryko nie przypominają już tych, które kojarzyły nam się z epoką PRL-u. Występują w różnych wariantach kolorystycznych. Dostępne są nie tylko modele bardzo kolorowe, ale również te stonowane. Właśnie dlatego płytki lastryko stanowią tak uniwersalny dodatek do każdego wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim doskonale sprawdzą się wersje szare, beżowe albo białe z delikatnymi zdobieniami z kruszywa. W nowoczesnych i designerskich kuchniach, łazienkach i innych pokojach można natomiast wykorzystać „szalone” płytki lastryko – chociażby w kolorze stracciatella. Płytki lastryko nie przybierają nadto jedynie klasycznej, kwadratowej formy. Można je spotkać również w formie modnych płytek heksagonalnych.

Gdzie sprawdzą się płytki lastryko?

W naszej ocenie płytki lastryko wyglądają najlepiej w łazience. Z nimi można stworzyć dowolne kompozycje. W bardziej stonowanych wnętrzach można je mieszać z klasycznymi, gładkimi płytkami albo postawić na żywe barwy i wymieszać kilka rodzajów samych płytek lastryko. Wersje jaśniejsze optycznie powiększą niewielkie łazienki. Płytki lastryko doskonale wyglądają też w kuchniach. Można je położyć zarówno na ścianie – pod szafkami kuchennymi – jak i na podłodze. Doskonale urozmaicają przestrzeń i wprowadzają do urządzanego wnętrza odrobinę kolorytu. Dobrym pomysłem może być również położenie płytek lastryko w korytarzu, a nawet w salonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*