zabawa z dzieckiem

Wychowanie zdrowego i szczęśliwego dziecka może być trudnym zadaniem dla rodziców, ale jest również najbardziej satysfakcjonującą pracą. Rodzicielstwo jest jednym z najbardziej zbadanych tematów w psychologii. Dobre rodzicielstwo pomoże Ci w promowaniu uczciwości, życzliwości, współpracy, empatii i samokontroli, a także będzie promować motywację, ciekawość intelektualną i zachęcanie do osiągania wyższych celów. Pomaga w ochronie dziecka przed narkomanią, lękiem, zaburzeniami odżywiania, depresją i zachowaniami antyspołecznymi.

Oto kilka wskazówek, jak być dobrym rodzicem. Wiele z nich może nie być łatwe i prawdopodobnie nie da się ich wszystkich wykonać. Ale jeśli będziesz nad nimi pracować i przez większość czasu będziesz podążać za nimi, znajdziesz się we właściwym kierunku dobrego rodzicielstwa.

  1. Modelowanie

Nie powinieneś po prostu mówić dziecku, co powinno robić. Pokaż mu. Ludzie są zaprogramowani do nauki poprzez naśladowanie. Bądź osobą, którą chcesz, aby Twoje dziecko było. Pokaż dziecku szacunek, troskę, empatię, pozytywne zachowanie i postawę. On pójdzie za Tobą.

  1. Pokaż swoją miłość

Kochanie nie psuje dziecka, ale dawanie rzeczy w imię miłości psuje je – jak pobłażliwość, nadopieka, odpust materialny, itp. Kochanie dziecka może być tak proste jak przytulanie, spędzanie z nim dobrej jakości czasu, słuchanie go. Twoja miłość nie tylko sprawi, że będzie spokojne i emocjonalne, ale również pomoże Ci w budowaniu bliższych relacji.

  1. Bądź bezpieczną przystanią

Daj im znać, że zawsze będziesz z nimi w każdej sytuacji. Bądź wrażliwy na ich sygnały i wrażliwy na każdą potrzebę. Konsekwentnie reagujące rodzicielstwo pomoże im w ich społecznym, emocjonalnym i psychicznym rozwoju zdrowia.

  1. Komunikuj się z nimi

Znaczenie komunikacji jest bardzo dobrze znane wszystkim. Rozmawiaj i uważnie słuchaj dziecka. Pomoże to nie tylko w utrzymaniu lepszej relacji, ale także wtedy, gdy przyjdzie do Ciebie w każdym problemie. Komunikacja z Tobą pomoże im w integracji różnych części jego mózgu. Porozmawiaj o kłopotliwych doświadczeniach, z którymi się zetknęli i zapytaj, jak się czuli. Nie musisz im dostarczać rozwiązań, ale po prostu słuchać i zadawać więcej pytań, które pomogą im w nabywaniu sensu doświadczenia i integrowaniu wspomnień.

  1. Refleksja

Większość rodziców chce wychowywać swoje dzieci inaczej niż ich rodzice. Każdy chce zmienić niektóre aspekty swoich dzieci i chce zmian w ich dzieciach. Ale przez większość czasu robimy dokładnie to, co robili nasi rodzice. Jesteśmy tylko odbiciem tego, czym byli nasi rodzice i czego nas uczyli.

Zanotujcie rzeczy, które chcecie zmienić i pomyślcie, jak będziecie postępować w prawdziwym scenariuszu. Zmień swoje zachowanie następnym razem, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji. Możesz nie odnieść sukcesu przy pierwszej próbie, ale nie poddawaj się.

  1. Ustanów zasady

Musisz zarządzać zachowaniem, gdy jest młody, w przeciwnym razie będzie mu trudno zrozumieć i zarządzać sobą później. Powinniście być w stanie odpowiedzieć na te pytania o każdej porze dnia: Gdzie jest dziecko? Co robi? Z kim ono jest? Zasady, których go nauczysz, pomogą mu w zastosowaniu ich do siebie.

  1. Unikaj ostrej dyscypliny

Nie uderzaj dziecka w żadnych okolicznościach. Dzieci, które zostaną uderzone lub bite, częściej będą walczyć z innymi dziećmi, stają się zastraszane lub używają agresji do rozwiązywania sporów z innymi. Możesz użyć innych metod, aby je zdyscyplinować, które nie wiążą się z żadną formą agresji. Uderzenie nie uczy ich, co jest właściwe, ale uczy ich obawiać się konsekwencji. Motywuje ich to do unikania kontaktu z Tobą.

Możesz zdecydować się na stosowanie tradycyjnych rozwiązań, które mogą dać szybkie, ale tymczasowe rezultaty, ale wiąże się to z wysokim ryzykiem. Więc należy wybrać dobrze zbadane, lepsze i bardziej skuteczne sposoby, aby uzyskać lepsze wyniki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*