Nie ma chyba branży przemysłowej, w której nie występują różnego rodzaju zabrudzenia, jak smary, farby, oleje etc. Większość z nich wymaga sporego wysiłku żeby je usunąć. W przeszłości do czyszczenia wykorzystywana głównie szmaty bawełniane. Obecnie coraz powszechniej stosuje się specjalistyczne czyściwa przemysłowe.

Czym są czyściwa przemysłowe?

Czyściwa przemysłowe np: Sontara EC, to jednorazowe materiały higieniczne służące do usuwania zanieczyszczeń i zabrudzeń z różnych powierzchni. Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu, jak przemysł motoryzacyjny, medyczny czy spożywczy. Korzystają z nich także firmy sprzątające oraz branża hotelowo-gastronomiczna. Czyściwa przemysłowe mogą mieć różne własności, mogą być bardziej chłonne, lub pozbawione składników zabronionych w kontakcie z żywnością. Sprzedaje się je w różnej formie – ręczników, rolek papieru czy ściereczek.

Czyściwa przemysłowe eliminują z rynku szmaty bawełniane, które do tej pory pełniły funkcje materiałów osuszająco-czyszczących. Szmaty są co prawda wielorazowe, ale trzeba je prać, a potem suszyć. Wraz ze zużywaniem tracą one swoje własności. Finalnie więc ich koszt jest wyższy niż koszt czyściwa. Szmaty bawełniane pochodzą z recyklingu, jeśli jest to materiał niższego sortu, może się okazać, że nie usunięto z nich zamków czy innych ostrych elementów. Konsekwencją tego może być uszkodzenie lub zniszczenie czyszczonej powierzchni.

Co to są czyściwa włókninowe?

Ze względu na rodzaj wykorzystywanego materiału czyściwa przemysłowe dzielmy na papierowe (celulozowe, makulaturowe lub mieszane) oraz włókninowe.

Czyściwa włókninowe produkuje się głównie z bawełny, stąd ich druga nazwa – czyściwa bawełniane.  Bawełna nie jest jednak jedynym materiałem, który można wykorzystać. Do produkcji czyściw włókninowych można stosować także wiskozę, poliester oraz ich mieszanki, w zależności od tego jakie własności materiału są potrzebne.

Czyściwa włókninowe charakteryzują się dużą wytrzymałością w kontakcie z wodą i detergentami. Są bardzo chłonne, wydajne i ekonomiczne. Ich podstawowe zadania to wycieranie, osuszanie (w tym rąk), czyszczenie i polerowanie na wysoki połysk. Dobrze sprawdzają się na różnych rodzajach zanieczyszczeń od lekkich do trudnych. Można za ich pomocą czyścić wszystkie powierzchnie.

Jak dzielą się czyściwa przemysłowe?

Ze względu na zastosowanie czyściwa włókninowe dzielimy na wielozadaniowe, specjalistyczne i nasycone.

Czyściwa wielozadaniowe służą do czyszczenia różnorodnych powierzchni. Są miękkie i elastyczne dzięki czemu łatwo nimi dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Czyściwa specjalistyczne są przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń stricte przemysłowych, z którymi mogą sobie nie poradzić czyściwa wielozadaniowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie pozostawiają śladów na czyszczonych powierzchniach (przez to, że nie zawierają silikonu). Przykładowym czyściwem specjalistycznym jest przeznaczone do czyszczenia precyzyjnego czyściwo o niskiej pylności. Czyściwa nasączone, to materiały do których składu dodano substancje ułatwiające usuwanie zanieczyszczeń.  Mogą one przykładowo służyć jako ręczniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*