Jesienna nuda daje się we znaki zwłaszcza dzieciom. Deszczowa aura, chłód i długie, ciemne wieczory nie sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz. Dlatego o tej porze roku musisz stanąć na wysokość zadania, wykazać się kreatywnością i zaproponować dziecku angażujące zabawy. Podpowiadamy, jak jesienią można ciekawie spędzić czas w towarzystwie najmłodszych, i jak pomóc im zabić nudę.

1. Wspólne czytanie książek

Nie każde dziecko to mól książkowy, ale wszystkie maluchy uwielbiają interesujące historie i bajki. Dlatego zaproś swoją pociechę do wspólnego czytania. Możecie odczytywać dialogi z podziałem na role, tak aby wspólna lektura zmieniał się w odgrywanie scenki.

W przypadku młodszych dzieci warto wykazać się umiejętnościami aktorskimi. Podczas czytania bajek wejdź w rolę wiedźmy, wróżki lub księżniczki. Maluch będzie wtedy zachwycony opowieścią!

2. Układanie puzzli, klocków i sklejanie modeli

Twoje dziecko to urodzony konstruktor mostów i budynków? W takim razie wraz z nadejściem jesieni zaopatrz się w kilka zestawów klocków. Wspólne budowanie domów, samochodów, zamków zbliża, jest wspaniałą zabawą także dla rodziców i sposobem na fascynujące, rodzinne wieczory.

Możecie też podjąć wyzwanie polegające na ułożeniu dużych puzzli lub sklejeniu bardziej skomplikowanego modelu. Wyznacz w dziecięcym pokoju lub w salonie kącik na takie zabawy. Przez wiele dni możecie stopniowo układać wymagające puzzle lub starannie, cierpliwie, konstruować samoloty, statki, samochody.

3. Przeglądanie rodzinnych zdjęć

Od dłuższego czasu brakowało ci czasu, aby uporządkować fotografie z wakacji, urodzin, rodzinnych imprez? W takim razie jesień to doskonały pretekst, aby kupić albumy na zdjęcia i wspólnie z dzieckiem stworzyć wyjątkową pamiątkę.

Możecie podpisać fotografie, ułożyć je tematycznie lub w kolejności chronologicznej. Pamiętaj, że przeglądanie zdjęć może zachęcić dziecko do zadawania pytań – to dobra okazja, aby opowiedzieć mu najciekawsze historie rodzinne i wspólnie stworzyć drzewo genealogiczne.

4. Rodzinne seanse filmowe

Jesienią możesz zamienić swój salon w salę kinową. Doskonale, jeżeli masz projektor – jest to znakomita alternatywa dla dużego ekranu. Ustal z dzieckiem, jakie bajki lub filmy będziecie oglądać w poszczególne dni. Niech twoja pociecha przygotuje bilety lub narysuje plakat zachęcający do seansu.

Podczas takich wieczorów możesz pokazać dziecku własne ulubione kreskówki z dzieciństwa. Dobrym pomysłem jest oglądanie filmów z wakacji i sprzed kilku lat – mogą one rozbawić, wzruszyć, zarówno starszych, jak i młodszych widzów. Zadbaj też o kinową atmosferę – zrób popcorn, ulubione przekąski i zgaś światło.

5. Tworzenie kolaży i innych prac ze zdjęć

Zaproponuj dziecku tworzenie dekoracji ze zdjęć – takich, które można zawiesić na ścianie lub wręczyć jako prezent.

Wywołajcie kilka odbitek. Mogą to być zdjęcia z urlopu, z dziadkami, z imprezy szkolnej. Stwórzcie z nich tematyczny kolaż – będzie wam potrzebny do tego brystol, pisaki, kolorowe naklejki. Przyklejcie i podpiszcie zdjęcia, ozdóbcie kolaż rysunkami i umieśćcie go w antyramie.

Pomyślcie też o wywołaniu fotografii, a następnie zawieszeniu ich na sznurkach – przyczepcie je za pomocą klamerek. Taka kompozycja będzie ciekawą dekoracją dziecięcej sypialni i salonu.

W laboratorium foto.fujifilm.pl możesz kupić Instapack. Jest to zestaw zawierający długi jutowy sznurek, klamerki oraz ramkę na zdjęcia o wymiarach 32×32 cm. Wystarczy wydrukować fotografie i przepiękny, estetyczny kolaż będzie gotowy!

Wbrew pozorom jesienią nie ma miejsca na nudę. To czas, który można kreatywnie i miło spędzić w domu – tworząc rodzinne dzieła z fotografii, budując domy i samoloty czy po prostu wspólnie relaksując się podczas seansu filmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*