Wielu przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności albo w ramach rozbudowy firmy musi ponieść niemałe koszty związane z zakupem maszyn. Ale nie trzeba decydować się na opcję kredytowania, gdyż jest dla niej alternatywa w postaci leasingu maszyn. Czy ten rodzaj finansowania się opłaca i co warto wiedzieć na jego temat?

Leasing maszyn a kredytowanie – jakie są główne różnice i co bardziej się opłaca?

Możliwość ekspresowej amortyzacji większości środków trwałych sprawiła, że dla małych firm, a także nowych podmiotów gospodarczych leasing nie był już tak atrakcyjny. Jednak nabywanie maszyn i urządzeń w przypadku innych podmiotów gospodarczych w ten sposób nie straciło na znaczeniu. Kiedy o kredytowanie jest trudno, to leasing maszyn staje się atrakcyjną opcją. Po bardziej dokładnej analizie kosztów można dojść do wniosku, że kredytowanie jest atrakcyjną opcją dla tych przedsiębiorców, którzy ciężar spłaty inwestycji są rozłożyć na dłuższy okres. Z kolei leasing maszyn to źródło finansowania, które przeznaczone jest dla tych firm, które jak najszybciej chcą obciążyć koszty bieżącej działalności wydatkami na inwestycję. W przypadku leasingu można znacząco skrócić okres formalności, nawet do poniżej tygodnia. Jest też wymaganych mniej dokumentów. Gdy leasingowane maszyny, czy to nowe, czy używane mają wartość od 500 do 100 tys. zł, to można skorzystać z wygodnej formy leasingu online, czyli załatwienia wszystkich formalności zdalnie, wystarczy tylko podpis elektroniczny. Raty leasingowe mogą być stałe, malejące, a nawet sezonowe. Co bardzo istotne leasing maszyn nie obniża zdolności kredytowej w przeciwieństwie do kredytowania.

Leasing maszyn operacyjny czy kapitałowy – co wybrać?

Można zdecydować się na leasing maszyn przemysłowych, który obejmuje np. leasing maszyn budowlanych, przeznaczonych do obróbki metalu, drewna, szkła, kamienia czy tworzyw sztucznych. W przypadku leasingu maszyn tego rodzaju można zdecydować się na operacyjny bądź kapitałowy. Ten pierwszy dotyczy sytuacji, w której przedmiot leasingu w czasie okresu leasingowania cały czas jest własnością finansującego. W związku z tym może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych w związku z prowadzoną działalnością. Umowa w tym przypadku jest zawierana na okres krótszy niż okres zużycia leasingowanej rzeczy. Czynsz leasingowy stanowi przychód finansującego i koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. W przypadku leasingu kapitałowego zwanego także finansowym czas trwania umowy zbliżony jest do okresu zużycia przedmiotu leasingu. Przedmiot leasingu zaliczany jest do majątku leasingobiorcy, zatem przez czas trwania umowy to właśnie on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które są dla niego kosztem. Ponadto kosztem jest także część odsetkowa raty leasingowej. Część kapitałowa raty nie jest przychodem finansującego ani kosztem leasingobiorcy. Po zakończeniu umowy leasingu i spłaceniu wszystkich rat przedmiot leasingowy staje się własnością firmy, która zdecydowała się na kapitałowy leasing maszyn produkcyjnych czy też przemysłowych. W przypadku maszyn produkcyjnych można wyleasingować całą linię produkcyjną potrzebną do rozszerzenia czy też rozpoczęcia danej działalności. Nie dotyczy to jedynie produkcji spożywczej, a każdej innej, w której potrzebne są wyspecjalizowane urządzenia gwarantujące większą wydajność produkcji. Pozyskaniem odpowiednich maszyn i ich leasingiem może zająć się firma Leason. To doskonały wybór dla najbardziej wymagających. Wyboru pomiędzy leasingiem operacyjnym, a kapitałowym należy dokonać na podstawie tego, czy chce się nabyć daną maszynę po okresie leasingowania, a także na podstawie ponoszonych kosztów i możliwości obniżenia o nie podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*