Mleko mamy jest najlepszym pożywieniem dla nowo narodzonego dziecka, ponieważ idealnie dostosowuje się do potrzeb żywieniowych malucha. Są jednak takie sytuacje, gdy kobieta nie może przystawiać niemowlęcia do piersi. Nie musisz jednak rezygnować z podawania naturalnego pokarmu – spróbuj odciągać i przechowywać mleko poza swoimi piersiami. Dowiedz się, jak robić to bezpiecznie i zgodnie z zaleceniami.

Odciąganie i przechowywanie pokarmu pozwalają karmić malucha mlekiem mamy za pośrednictwem butelki, bez konieczności przystawiania dziecka do piersi. Jeśli decydujesz się na taki krok, dowiedz się, jak przechowywać mleko i jak je prawidłowo odciągać. Rekomendacje na ten temat wydało Ministerstwo Zdrowia.

Higiena przede wszystkim

Przed przystąpieniem do odciągania pokarmu należy zadbać o higienę. Dokładnie umyj ręce i paznokcie – pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła. Nie musisz natomiast czyścić piersi przed każdym karmieniem – wystarczy codzienny prysznic.

Odciąganie pokarmu krok po kroku

W odciąganiu pokarmu w warunkach domowych pomaga laktator. To urządzenie, które imituje ssanie piersi przez niemowlę, dzięki czemu możliwe jest zebranie mleka do specjalnego pojemnika.

Możesz skorzystać z laktatora:

  • ręcznego – działanie polega na ręcznym wytwarzaniu ciśnienia za pomocą specjalnej pompki lub
  • elektrycznego – wytwarza ciśnienie za pomocą silnika.

Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, odciąganie pokarmu przebiega według tej samej instrukcji:

  1. Zamontuj poszczególne elementy urządzenia.
  2. Przyłóż lejek do piersi.
  3. Zacznij od fazy szybkiego i płytkiego ssania.
  4. Po chwili przejdź na fazę powolnego i głębokiego ssania.
  5. Odciągaj przez kilka minut.
  6. Czynność powtórz dla drugiej piersi.

Jak przechowywać mleko matki?

Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać mleko matki, zobacz kilka najważniejszych wskazówek:

  • zlej mleko do pojemnika wykonanego z materiału wolnego od BPA. Pamiętaj o szczelnym zamknięciu opakowania;
  • na pojemniku zamieść informację o dacie i godzinie odciągnięcia mleka;
  • umieść pudełeczko w lodówce – najlepiej w głębi, aby nie narażać pokarmu na zmiany temperaturowe spowodowane częstym otwieraniem drzwiczek;
  • większą porcję mleka możesz zamrozić w pojemniku lub specjalnym woreczku.

Odciągnięte mleko można przechowywać od kilku godzin, do nawet kilku miesięcy – wszystko zależy od temperatury przechowywania:

  • w temperaturze pokojowej (16-25oC) – do 4 godzin,
  • w lodówce (poniżej 4oC) – do 3 dni,
  • w zamrażarce (-18oC lub mniej) – do 6 miesięcy.

Ważna dezynfekcja

Wszystkie elementy laktatora oraz pojemniki należy zdezynfekować po użyciu. Nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych środków. Każdą część umyj pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po dokładnym wypłukaniu trzeba je zdezynfekować gorącą temperaturą – wrzątkiem lub w kuchence mikrofalowej.

Odciąganie laktatorem – sposób na pobudzenie laktacji?

Korzystanie z laktatora może przyczyniać się do pobudzenia laktacji. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze urządzenia nie są w stanie zastąpić siły ssania niemowlęcia. Dlatego laktator powinien być jedynie metodą wspomagającą proces laktacji. Natomiast w celu zwiększenia produkcji pokarmu, warto sięgnąć po specjalne preparaty prolaktacyjne, np. Femaltiker®. Bazują na słodzie jęczmiennym, który – ze względu na zawartość beta-glukanu – stymuluje produkcję prolaktyny.

Pamiętaj! Odciąganie i przechowywanie mleka przeprowadzane w nawet najbardziej higienicznych warunkach nie zatrzyma procesu psucia pokarmu, który z czasem traci swoją jakość. Dlatego najlepszym sposobem na karmienie niemowlęcia jest przystawianie go do piersi. Warto zatem zadbać o naturalne pobudzenie laktacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*