Rodzicielstwo to wyzwanie i przygoda zarazem. Gdy pojawia się dziecko, życie rodziców czasem od razu, a czasem stopniowo zostaje wywrócone do góry nogami. Towarzyszy temu mieszanka emocji, zaczynając od bezgranicznej miłości, a kończąc na frustracji. Każdy rodzic jednak pragnie dla swojego malucha wszystkiego, co najlepsze i chce mu dać to, czego potrzebuje. A co jest najważniejsze dla dziecka? Rodzice – ich czas i uwaga. Dziecko czuje się wtedy kochane, bezpieczne i zaopiekowane. Nie ma lepszej inwestycji w jego poczucie własnej wartości, kreatywność, emocjonalność i inteligencję. Jak więc efektywnie spędzać z dzieckiem czas, gdy wydaje się, że niewiele rozumie? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dziecko w początkowych latach życia zapamiętuje tzw. pamięcią emocjonalną. Jeśli podczas zabawy z rodzicem czuje radość, bezpieczeństwo, miłość i zadowolenie wpływa to pozytywnie na jego rozwój. Dlatego nie sama forma zabawy, a jej jakość jest najważniejsza w kontaktach z maluchem.

Spis treści

Zobacz również:  7 Rzeczy, które każdy rodzic powinien robić z dzieckiem

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Jedną z niezawodnych form spędzania czasu z dzieckiem jest wspólne czytanie książek. U maluchów, które jeszcze nie mówią, jest to bardziej oglądanie, tłumaczenie i mówienie, co znajduje się na obrazkach. Dziecko czuje wtedy całą uwagę rodzica skupioną na nim, poznaje nowe słownictwo, uczy się świata.

Aktywność fizyczna

Spacery to rownież forma zabawy. Wystarczy odpowiednie do pogody ubranie, wygodne buty i można ruszyć ku przygodzie. Podczas spaceru trzeba tłumaczyć, co się widzi, można pójść na plac zabaw, czy bawić się w chowanego. U starszych dzieci sprawdzi się wspólne wyjście na hulajnogi, rower czy rolki. Zabawa na świeżym powietrzu dotlenia dziecko, buduje odporność i rozwija aktywność fizyczną.

Niezawodne klocki

Gdy pogoda nie dopisuje, warto zostać w domu i wyjąć niezawodne klocki. Zabawa nimi jest sprawdzona, nie ma chyba dziecka, które by w pewnym momencie życia nie lubiło budować wieży czy domu. Taka zabawa rozwija myślenie, wyobraźnię i kreatywność. Na rynku dostępne są rożnego rodzaju klocki w zależności od wieku i preferencji dziecka. Drewniane lub plastikowe, duże lub małe, kolorowe lub jednolite. Każdy wybierze coś dla siebie.

Zobacz również:  Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jak wspierać rozwój niemowląt?

Zabawy plastyczne

Dzieci kochają tworzyć. Zestaw kredek czy plastelina to gwarant udanej zabawy. Wystarczy kartka i można wspólnie uruchomić wyobraźnię. Rysować może dziecko, ale też rodzic. Zabawy plastyczne nie tylko pobudzają kreatywność dziecka, ale także rozwijają motorykę małą i integrację sensoryczną.

Dziecku nie trzeba drogich zabawek. Dla niego najdroższy jest rodzic i jego uwaga. Czasem wystarczy pół godziny tylko z dzieckiem, bez telefonu, komputera i innych rozpraszaczy, by zaspokoić potrzeby malucha. Buduje to niezwykłą więź i jest inwestycją w relacje na całe życie.

Źródło: https://www.familion.pl/dziecko/zabawa-z-dzieckiem-dlaczego-rodzicielstwo-powinno-byc-wymowka-do-zabawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*