Fotografia, jako dziedzina sztuki ma wiele podgatunków i rodzajów. Jednym z nich jest właśnie fotografia portretowa.

Profesjonalni fotografowie muszą zdecydować, w jakiej dziedzinie chcą się specjalizować, ponieważ wszystkie z nich, wiążą się z różnymi technikami, których można użyć, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Czym jest fotografia portretowa?

Portret jest formą sztuki fotograficznej, w której artysta stara się uchwycić cały charakter danego obiektu, z najdrobniejszymi szczegółami. Fotografia portretowa nie jest czysto techniczna, jak niektóre inne jej rodzaje. Wymaga jednak przestrzegania pewnych wytycznych, a jednocześnie kreatywnego podejścia. Polega ona na przedstawianiu ludzi, ich charakterów, czy też emocji. Dlatego też musimy nauczyć się, jak najlepiej ich zaprezentować na swoim zdjęciu.

Fotografia portretowa może wydawać się łatwa, ponieważ chodzi tylko o fotografowanie pojedynczej osoby, ale tak nie jest. Podstawowa koncepcja jest prosta, ale nie ma zbyt wielu elementów, aby uczynić zdjęcie ciekawszym i bardziej przykuwającym uwagę odbiorcy. Dlatego też musimy dowiedzieć się, jak to zrobić. Zdjęcia portretowe pozwalają uchwycić emocje i osobowość fotografowanych osób. Co więcej, istnieje duży popyt na ten rodzaj fotografii, dlatego też można na niej zarobić. Zdjęcia firmowe, sesje rodzinne, portrety seniorów, czy też śluby, wszystkie potrzebują fotografii portretowej. Jeśli więc zamierzasz rozwijać karierę fotograficzną w tym kierunku, będziesz musiał nauczyć się odpowiednich technik, aby zrobić interesujące ujęcia.

Jakie są cechy charakterystyczne fotografii portretowej?

Głównym przedmiotem zainteresowania fotografii portretowej jest twarz. Dlatego celem fotografa jest uchwycenie wszystkich jej szczegółów. Oprócz tego musimy zaprezentować również osobowość, tożsamość i postawę swoich obiektów.

Portret może zawierać tło i sylwetkę fotografowanej postaci, ale te elementy nigdy nie są podkreślane. Ten rodzaj fotografii jest zawsze przygotowany z wyprzedzeniem i nie ma takich ujęć, w których obiekt nie jest ich świadomy. Wręcz przeciwnie, profesjonalista zawsze kieruje modelem. Aby więc uzyskać, jak najlepsze rezultaty, oboje muszą ze sobą współpracować.

Poza tym istnieją cztery rodzaje fotografii portretowej, zależne od konkretnego podejścia fotografa. To znaczy, może być ono kreatywne, spontaniczne, konstruktywistyczne, czy też środowiskowe.

Jeśli chodzi o podejście kreatywne, to obejmuje ono charakterystyczny styl, który fotograf stopniowo wypracował, przez dłuższy okres czasu. Może to być kombinacja edycji obrazu, stylizacji, pozowania, przysłony, oświetlenia i tak dalej. Podejście kreatywne jest bardzo często spotykane w fotografiach artystycznych.

Podchodząc kreatywnie do robienia zdjęć, fotografowie mają większą swobodę w wyrażaniu swojej percepcji i wizji. Wielu profesjonalistów, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy, korzysta także z usługodawców, oferujących retusz zdjęć.

Kolejnym rodzajem zdjęć portretowych są ujęcia spontaniczne, polegające na tym, że fotograf nie informuje obiektu o tym, kiedy będzie robił zdjęcie

W tym podejściu uwiecznia on modela wówczas, gdy ten nie jest świadomy, co się dzieje. Mimo to zdjęcia są zaplanowane, a fotografowane osoby odpowiednio prowadzone przez specjalistę w czasie całego procesu.

Natomiast w podejściu konstruktywistycznym chodzi o stworzenie atmosfery i zbudowanie odpowiednich emocji. Fotografując, można nadać wyjątkowy nastrój swoim zdjęciom poprzez język ciała, oświetlenie, opcje tła itd. W ten właśnie sposób artysta rejestruje konkretne emocje. Typowym przykładem zdjęć portretowych są ciężarne kobiety, które patrzą na swój brzuch i delikatnie go podtrzymują. W ten subtelny sposób wyrażają swoje oczekiwanie na upragnione dziecko.

Z kolei podejście środowiskowe polega na robieniu zdjęć portretowych z wykorzystaniem konkretnych obiektów, umieszczonych w otoczeniu modela. Mają one pomóc opowiedzieć historię, którą artysta postanowił nam przekazać. Na przykład, otoczenie może wskazywać na zawód, tożsamość lub emocje obiektu. Na przykład, jeśli dana osoba uwielbia psy, to można ją konkretnie upozować i przedstawić, kiedy głaszcze ukochanego psa. Natomiast, jeśli fotografowany obiekt uwielbia książki, albo jest pisarzem, to właściwym tłem będzie np. biblioteka.

Wszystkie podejścia dotyczące fotografii portretowej mają swoje zalety, ale tylko od nas zależy ostateczny rezultat i to, z jakich kombinacji skorzystamy.

Te podstawowe wskazówki dotyczące fotografii portretowe bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy też średnio zaawansowanym fotografem portretowym mogą pomóc poprawić Twoje umiejętności. Jednakże, jeśli potrzebujesz pomocy w postaci profesjonalnego retuszu portretowego lub wywoływania zdjęć, to zawsze możesz skorzystać z oferty sprawdzonego fotolabu np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/.

Dzięki takiemu rozwiązaniu z pewnością uzyskasz satysfakcjonujące Cię efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*