Tenis jest sportem, który w ostatnich latach znacznie zyskuje na popularności. Aby móc komfortowo go uprawiać, trzeba dysponować odpowiednio przygotowaną nawierzchnią. Nie tylko musi być ona wykonana z odpowiednich materiałów, ale także powinna posiadać właściwe, określone wymiary. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje kortów tenisowych. Zwłaszcza osoby początkujące mogą mieć problem z ich rozróżnianiem. Dlatego warto wiedzieć, czym różni się gra w zależności od tego, na jakim koncie się odbywa.

Nawierzchnia mineralna na korcie tenisowym

Jest to nawierzchnia, którą wykonuje się przy wykorzystaniu mączki ceglanej. Spotkać się z nią można także na bieżniach i boiskach do koszykówki. Z racji tego, że posiada ona właściwości amortyzujące, ryzyko kontuzji podczas gry na niej jest znacznie zmniejszone. Na nawierzchni mineralnej o wiele łatwiej jest również wykonywać ślizgi. Aby tego typu nawierzchnia dobrze się sprawdzała i służyła graczom, należy zadbać o to, by utrzymywać ją w odpowiedniej wilgotności, a także nie można zapominać o jej właściwej pielęgnacji.

Nawierzchnia syntetyczna – jakie ma właściwości?

Jest to dość często spotykany rodzaj nawierzchni, a to ze względu na to, że charakteryzuje się nie tylko niskimi kosztami utrzymania, ale również wysoką przepuszczalnością wody. Dzięki temu nawierzchnię syntetyczną bez żadnych problemów można użytkować przez cały rok. Jest to tak zwana sztuczna trawa, którą spotkać można również na piłkarskich boiskach. Wysoką sprężystość zawdzięcza ona gumowemu granulatowi, który umieszczony jest pomiędzy włóknami sztucznej trawy.

Nawierzchnia poliuretanowa

Wystarczy stanąć na nawierzchni tego typu, by przekonać się, że jej ogromną zaletą jest wysoka elastyczność i sprężystość. Kort tenisowy tego rodzaju powstaje w ten sposób, że na specjalnie przygotowaną betonową powierzchnię wylewa się sztuczne tworzywo. Poliuretanowe korty tenisowe mogą mieć różne grubości. Umożliwiają bezpieczną i komfortową rozgrywkę, zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych graczy.

Nawierzchnia akrylowa

Jest to matowa powłoka, która jest pokryta specjalną farbą akrylową. Zadaniem tej ostatniej jest zabezpieczenie powierzchni przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych. Nawierzchnia akrylowa cechuje się ograniczoną przepuszczalnością wody, ale jednocześnie zapewnia graczom wysoką elastyczność i jest odporna na ścieranie.

Jakie rodzaje nawierzchni preferują gracze?

Z racji tego, że zaawansowani gracze tenisa inwestują spore sumy pieniędzy w buty tenisowe męskie czy też profesjonalne rakiety, z pewnością także mają swoje typy, jeśli chodzi o ulubione nawierzchnie.

Prawda jest taka, że każdy tenisista posiada swój ulubiony, konkretny typ nawierzchni. Ma ona ogromny wpływ na to, w jaki sposób przebiega gra. Nawierzchnia wpływa między innymi na odbijanie się piłki, tempo poruszania się zawodników, czy też możliwość wykonywania przez nich ślizgów. Co ciekawe, nawet podczas profesjonalnych rozgrywek wykorzystywane są różne typy nawierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*