Zarówno leasing, jak i kredyt obecnie stanowią jeden z najbardziej popularnych sposobów finansowania zakupu pojazdów. Rozwiązania te dostępne są zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. W artykule zostaną przedstawione wady i zalety obu form, tak by kupującemu łatwiej było podjąć właściwą decyzję. Oba produkty są na równi bezpieczne dla użytkowników, jednak ich opłacalność może się różnić. 

Jakie są różnice między leasingiem a kredytem?

Kredyt polega na pożyczeniu od banku pewnej sumy pieniędzy, którą następnie należy oddać wraz z odsetkami. Leasing bardziej przypomina umowę najmu lub sprzedaży ratalnej. Wyróżniamy leasing operacyjny gdy, przez okres trwania leasingu właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca, oraz kapitałowy gdzie właścicielem pojazdu od razu staje się leasingobiorca. Wszystkie te rozwiązania będą się więc różnić skutkami podatkowymi. Kredyt pozwala na rozliczenie VAT-u z góry, natomiast z 5-letnią amortyzacją w kontekście podatku dochodowego, podczas gdy w leasing operacyjny daje większą tarczę podatkową w krótszym okresie.

Koszty

Leasing konsumencki jest z reguły droższym rozwiązaniem niż kredyt na samochód, jednak sytuacja może ulec zmianie w przypadku leasingu firmowego, gdzie kwestia ta nie jest jednoznaczna.

Procedura

Uzyskanie leasingu jest procedurą prostszą dla kupującego niż uzyskanie kredytu. Uzyskanie kredytu wiąże się często z dostarczeniem dokumentów pojazdu, dokumentów kupującego oraz biznesplanu firmy.

Elastyczność

Do czasu zakończenia leasingu operacyjnego leasingobiorca ma możliwość podjęcia decyzji o wykupie lub rezygnacji z wykupu pojazdu, dodatkowo może również zdecydować o zamianie pojazdu na inny.

Dostępność

Kredyt samochodowy można uzyskać na pojazdy, niebędące w ofercie żadnego z leasingodawców.

Historia kredytowa — znaczenie i wpływ w przypadku leasingu i kredytu

W obu przypadkach zdolność kredytowa ma wpływ na przyznanie finansowania. Aby je uzyskać, należy wykazać odpowiednie dochody oraz dobrą historię kredytową. W przypadku leasingu operacyjnego zdolność ta jest oceniana nieco mniej szczegółowo niż w przypadku kredytu. Zdarza się, że przedsiębiorca uzyskuje możliwość zawarcia umowy leasingowej, podczas gdy bank odmawia mu kredytu na tę samą kwotę. Natomiast obie formy na równi wpływają na zmniejszenie zdolności kredytowej w trakcie ich obowiązywania.

W jakich sytuacjach kredyt jest lepszą formą finansowania zakupu pojazdu?

  • gdy kupujący jest osobą fizyczną,
  • gdy kupujący jest pewny, że chce zakupić, a nie wynająć pojazd,
  • gdy kupujący ma wysoką zdolność kredytową,
  • gdy kupujący nie ma problemu z formalnościami,
  • gdy kupujący chce nabyć pojazd, który po zakończeniu spłaty będzie miał więcej niż 8 lat.

W jakich sytuacjach leasing operacyjny jest lepszą formą finansowania zakupu pojazdu?

  • gdy kupujący prowadzi działalność gospodarczą,
  • gdy kupującemu zależy na optymalizacji podatkowej,
  • gdy kupujący nie jest ostatecznie zdecydowany czy chce wynająć, czy zakupić pojazd.

Podsumowując, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, nie da się więc jednoznacznie określić, które z nich będzie korzystniejsze — należy to rozpatrywać indywidualnie.  Więcej informacji można przeczytać na stronie https://www.autopedia.pl/porady/co-wybrac-leasing-czy-kredyt-samochodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*