Wraz z nadchodzącym latem coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, w jaki sposób spędzić nadchodzące wakacje, zapewnić dzieciom moc atrakcji, a przy tym odpocząć i dobrze się bawić. Nie jest to proste zadanie, bo na wiele czynników nie mamy wpływu – jak na pogodę, czy menu restauracji, które zastaniemy w miejscu wypoczynku – ale dobre przygotowanie pomoże stawić czoła wyzwaniom podczas urlopu. Oto trzy pomysły, które pomogą spędzić wakacje w rodzinnym gronie.

Wspólne wakacje nad morzem lub w górach – aktywny wypoczynek w kraju lub za granicą

To pierwsze rozwiązanie, które przychodzi na myśl, gdy myślimy o wakacjach. Kierunek podróży oraz jej odległość zależy w dużej mierze od naszego upodobania i wieku dzieci. Niezależnie od tego, czy wolimy góry, czy preferujemy szum morza, istnieje kilka sposobów, aby zaplanować wyjazd, który przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny.

Podczas wyboru miejsca rozsądnie jest sprawdzić, jakiego rodzaju atrakcje znajdują się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów – w odległości około godziny jazdy samochodem. Najważniejszym kryterium nie jest tutaj stworzenie napiętego harmonogramu zwiedzania – chociaż warto również skorzystać z opcji, aby zdobyć nieco wiedzy na temat regionu – ale znalezienie zajęć, które można robić wspólnie. Może być to rejs łódką, wizyta na ściance wspinaczkowej, przejażdżka kolejką linową, wyjście do zoo… grunt, aby cała rodzina mogła się wspólnie bawić. Mając przygotowaną listę okolicznych atrakcji, nie musimy nawet przygotowywać plany na każdy dzień wyjazdu. Pozwólmy dzieciom wybrać, które miejsca są najciekawsze, co nauczy je również odrobiny samodzielności.

Wakacje w domowym zaciszu

Spędzenie lata w domu nie musi być nudne. Wręcz przeciwnie, koniec końców to właśnie w domu czujemy się najswobodniej. Jeżeli dziecko przepada za towarzystwem rówieśników, zabawa na okolicznych boiskach lub placach zabaw stanowi dla niego najlepszy sposób na spędzanie czasu – zwłaszcza w przypadku bardziej samodzielnych pociech. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować ze wspólnych zajęć. Wieczór filmowy, gry planszowe, grill – podczas którego dziecko pomaga w przygotowaniu posiłków – to świetne sposoby na pogłębienie rodzinnych więzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić znajomych dziecka i spędzić popołudnie przy kartach, Scrabble’u lub innych grach towarzyskich. Wspólne spędzanie czasu przy konsoli lub komputerze, chociaż nie brzmi jak typowo wakacyjna przygoda, może przynieść więcej radości, niż niejeden wyjazd. Dlaczego? Sekret tkwi w tym, aby spędzać czas ze sobą i dzielić się pozytywnymi emocjami, a do tego nie potrzeba drogiego hotelu.

Zwiedzanie okolicy

Wakacje w Polsce z dzieckiem nie muszą być nudne, a żeby się dobrze bawić, niekoniecznie trzeba pokonać setki kilometrów. Rozsiane po całym kraju parki tematyczne – takie jak Inwałd czy Bałtów – oferują zróżnicowane atrakcje dla dzieci i dorosłych w każdym wieku, co pozwala spędzić dzień – lub weekend – pełen wrażeń. Krótkie wyjazdy są łatwiejsze do zaplanowania, a jeżeli nie rezerwujemy noclegu – lub możemy go bez problemu przełożyć bądź odwołać – zła pogoda nie pokrzyżuje naszych planów. Co więcej, niewielkie miejscowości często obfitują w ciekawe legendy oraz podania, więc nic nie stoi n przeszkodzie, aby wyruszyć śladem interesujących wydarzeń z przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*