Odpręża, daje ukojenie wiecznie pędzącym myślom, a także pozwala oderwać się choć na chwilę od otaczającej rzeczywistości i skupić na tym co najważniejsze, a więc wewnętrznej równowadze i wdzięczności, które mają ogromny wpływ na samopoczucie. O czym mowa? Oczywiście o medytacji z wykorzystaniem chociażby poduszki zafu, która na przestrzeni ostatnich lat zaczęła cieszyć się ogromnym zainteresowaniem wśród osób w każdym wieku.

Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z medytacją, czy też zaliczasz się do grona osób, które już jakiś tam włączyły ten rytuał do swojej codzienności, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że również w tym przypadku nie obejdzie się bez specjalnych akcesoriów wpływających na komfort całej praktyki. Jednym z elementów, w który powinna wyposażyć się każda osoba praktykująca medytację są poduszki medytacyjne, które nie tylko unoszą biodra i tym samym pomagają wyprostować kręgosłup, ale również zwiększają wygodę oraz stabilność. Jedną z dostępnych i bardzo popularnych propozycji są poduszki zafu.

Skąd wywodzą się i czym charakteryzują się poduszki zafu?

Mianem poduszek zafu określa się poduszki medytacyjne o okrągłym kształcie, których średnica wynosi około 30 cm natomiast wysokość nie przekracza 10 cm. To właśnie tego rodzaju poduszki wykorzystuje się podczas tzw. medytacji zazen, a więc w podstawowej formie medytacji wykonywanej w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami, gdzie kluczową kwestią jest śledzenie prawidłowej pozycji, oddychanie, jak i zrelaksowanie się oraz oderwanie głowy od natłoku biegnących myśli.

W oryginale poduszki zafu wywodzą się z tradycyjnego buddyzmu, a powstają one na skutek złączenia ze sobą trzech kawałków materiału, choć co warto podkreślić obecnie do ich produkcji wykorzystuje się różnorodne techniki oraz tkaniny. W ofertach sklepów, takich jak m.in. Yoga Bazar, można bowiem odnaleźć całą gamę poduszek zafu wykonanych z niebielonej bawełny, których środek wypełniony jest zwiększającą komfort użytkowania naturalną łuską gryki.

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę zafu?

Ponieważ jest to jedna z najchętniej wybieranych i najpopularniejszych poduszek do medytacji wśród joginów oraz joginek przykładających wagę nie tylko do rozwoju sfery duchowej, ale również do zachowania prawidłowej pozycji pozwalającej odprężyć się ciału. Zafu umożliwia rozluźnienie mięśni, uniesienie pośladków przy jednoczesnym kierowaniu kolan ku dołowi (tak by dotknęły one podłogi) oraz odpowiednie ułożenie miednicy i wyprostowanie kręgosłupa, co sprawia, że zachowanie prawidłowej pozycji w siadzie jest przyjemne i bezwysiłkowe. Nawet wówczas, gdy na medytację przeznaczamy większą ilość czasu. Należy jednak pamiętać, że poduszka zafu powinna mieć właściwe dopasowaną wysokość, gdyż zbyt niski model przyczyni się do zaokrąglenia kręgosłupa, a z kolei zbyt wysoki nadmiernie obciąży stawy kolanowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*