Polski rynek e-commerce zbliżył się właśnie do wartości 100 miliardów złotych i jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Za około 20% sprzedaży odpowiadają platformy typu marketplace. Jakie kanały sprzedaży zaliczają się do tej grupy? Czym różnią się od e-sklepów i dlaczego klienci je doceniają?

Marketplace, czyli wielu sprzedawców w jednym miejscu.

Nazwa marketplace idealnie opisuje charakter platform sprzedażowych tego typu. Można je porównać do tradycyjnych targów, bazarów czy średniowiecznych rynków, które dziś przeniosły się do sieci. Istotą platformy marketplace jest obecność wielu sprzedawców w jednym miejscu i zróżnicowany towar. Na tym polega różnica pomiędzy marketplace a sklepami internetowymi, za którymi stoi jeden podmiot.

W marketplace każdy może zostać sprzedawcą

Kolejnym wyróżnikiem marketplace jest fakt, że na tego typu platformach sprzedażowych każdy użytkownik może zostać sprzedawcą. Od wielu lat w tym segmencie prym wiedzie portal Allegro, gdzie oprócz sklepów internetowych handlują również prywatni i okazyjni sprzedawcy. Jednak liczba platform sprzedażowych typu marketplace wciąż rośnie – bardzo ważnym segmentem jest sprzedaż lokalna umożliwiająca wygodne oględziny towaru i odbiór osobisty.

Marketplace – nieograniczony rynek

W odróżnieniu od sklepów internetowych, sprzedaż poprzez platformy marketplace charakteryzuje się praktycznie nieograniczonym dostępem do potencjalnych klientów. Oferta często nie wymaga dodatkowej promocji – atrakcyjne produkty proponowane w przystępnych cenach obronią się same. Z drugiej strony, kupujący mają do dyspozycji niezwykłe szeroką ofertę, która często wykracza poza towary dostępne w sklepach sieciowych i innych gałęziach w branży e-commerce. Ważnym elementem marketplace są towary i przedmioty używane.

Marketplace podąża za najnowszymi trendami

Kupujący korzystający z portali typu marketplace mają obecnie do dyspozycji dokładnie te same udogodnienia co klienci sklepów internetowych. Zaliczają się do nich błyskawicznie realizowane dostawy, jak również coraz bardziej istotne dla klientów wygodne metody płatności online, oferowane między innymi przez Przelewy24. Być może właśnie bezpieczne, szybkie i komfortowe przelewy internetowe stanowią jeden z głównych motorów napędowych rynku marketplace. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć na stronie jednego z największych polskich operatorów płatności: https://www.przelewy24.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*