Obsługa prostych procesów ewidencji w magazynie nie jest już wystarczająca. Przedsiębiorcy szukają kompleksowych rozwiązań, które pozwolą usprawnić jak najwięcej czynności. Jednym z narzędzi, które znacznie poprawią organizację i pracę w magazynie, jest system ERP.

System ERP jest specjalistycznym oprogramowaniem pozwalającym na zarządzanie i koordynowanie wszystkich procesów i działań, jakie wiążą się z biznesem. To rozbudowane narzędzie, którego funkcje mogą się różnić w zależności od tego, czego potrzebuje przedsiębiorstwo. Korzystają z niego firmy z różnych sektorów gospodarki, w tym również przedsiębiorstwa logistyczne, czy handlowo-usługowe, gdzie obecność magazynu jest podstawą. Zastanówmy się, jak taki program magazynowy może nam pomóc.

W czym tkwi sekret ERP?

System ERP nie jest tylko oprogramowaniem magazynowym. Można go zintegrować z innymi programami, z jakich korzysta się w innych działach. Jest to możliwe dzięki temu, że ERP pracuje na podstawie jednej wspólnej bazy danych. W zależności od tego, jakie uprawnienia mają poszczególni pracownicy, mają dostęp do takich samych wciąż aktualizowanych informacji. To znacząco usprawnia pracę i pozwala wyeliminować błędy. Co jeszcze się zmieni?

Zalety wdrożenia systemu ERP

Dzięki systemowi ERP w magazynie zawsze będzie porządek – wiadomo, gdzie stoją poszczególne towary i ile ich jest. To z kolei pozwoli na szybsze przyjęcia i wydania, rozplanowanie miejsca pod kątem kolejnej dostawy i sprawną kompletację zamówień. Ponadto przez integrację baz danych pracownik magazynu widzi nowe zamówienie od razu, kiedy wprowadzi je osoba z działu handlowego. Wszystko to razem sprawia, że praca jest efektywniejsza.

Nie bez znaczenia jest też możliwość generacji raportów i analiz umożliwiających sprawne zarządzanie magazynem i weryfikowanie wydajności poszczególnych pracowników. Poprzez wdrożenie systemu ERP można znacznie zminimalizować papierowy obieg dokumentów.

Jedną z cech charakterystycznych systemów ERP jest możliwość dostosowania funkcjonalności do potrzeb przedsiębiorstwa. Kolejne moduły i funkcje można dodać już w trakcie użytkowania, kiedy na przykład zmieni się profil działalności.

System ERP docenią także te firmy, które pracują w oparciu o model dropshippingu, w którym za wysyłkę odpowiada dostawca. ERP pozwala zwiększyć liczbę zamówień nawet dwukrotnie.

Jakie korzyści z programu magazynowego czerpią inne działy?

To, że w firmie będzie wprowadzone oprogramowanie magazynowe, odczują również pracownicy innych działów. Przykładowo handlowiec podczas spotkania z klientem od razu może zweryfikować dostępność poszczególnych produktów albo przewidywany czas dostawy. Kierownik lub osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie szybciej sprawdzi, na które produkty jest zapotrzebowanie. Przejrzystość stanów magazynowych docenią również osoby z działu zajmującego się produkcją. Od razu mają informacje, które materiały znajdują się w magazynie i jak zaplanować prace. Firma, w której jest system ERP, pracuje sprawnie niczym dobrze naoliwiona maszyna, a to znajdzie przełożenie w wyższych przychodach i minimalizacji kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*