Gorsze samopoczucie zazwyczaj pojawia się w najmniej odpowiednich sytuacjach. Czasami jest to początek jakiejś poważniejszej choroby, innym razem zwykła infekcja. Niezależnie od tego, jaki finalnie przebieg będzie miało leczenie, to możemy już na początku problemów ze zdrowiem potrzebować zwolnienia lekarskiego. Udanie się do przychodni nie zawsze jest proste. Każdy z pewnością choć raz doświadczył problemów z zarejestrowaniem się do swojego rodzinnego specjalisty. Na szczęście zwolnienie lekarskie nie zawsze musi oznaczać konieczność osobistej wizyty w gabinecie. W wielu przypadkach do wystawienia dokumentu wystarczy jedynie konsultacja online.

Co jest niezbędne do wystawienia zwolnienia lekarskiego przez Internet?

Czasowe uznanie pracownika za osobę niezdolną do wykonywania obowiązków służbowych przysługuje każdemu, kto jest ubezpieczony. Zwolnienie lekarskie może być wystawione przez lekarza każdej specjalizacji. To on weryfikuje podczas padania, czy rzeczywiście dolegliwości pacjenta uniemożliwiają mu podjęcie pracy. Do wystawienia zaświadczenia przez lekarza rodzinnego lub innego specjalistę nie zawsze niezbędna jest osobista wizyta. W uzasadnionych przypadkach może ona odbyć się również online. Jest to duże ułatwienie, gdy z przyczyn zdrowotnych lub innych dolegliwości są trudności z udaniem się do gabinetu.

Czy zwolnienie lekarskie wystawiane elektronicznie jest tak samo ważne, jak to wypisane na dokumencie?

Pacjenci zapominają często, że od kilku lat lekarze nie wypisują już tzw. druków L4. Obowiązuje bowiem elektroniczny obieg dokumentów. Elektroniczne  wydane przez lekarza podczas wizyty od razu trafia do systemu, który przekazuje informację o nim do ZUS-u i do pracodawcy. Oznacza to, że cyfryzacja w medycynie nie jest już taką nowinką, jak mogłoby się wydawać. Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane na podstawie badania fizykalnego lub tylko na podstawie konsultacji dotyczącej prezentowanych przez pacjenta objawów. Dla jednostki wypłacającej świadczenia, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ma to znaczenia. Możliwość otrzymania okresowego zwolnienia z pełnienia obowiązków zawodowych w formie elektronicznej przysługuje każdemu zatrudnionemu, który odprowadza składki.

Ile dni jednorazowo mogą trwać zwolnienia lekarskie?

Pracownik może przebywać na zwolnieniu maksymalnie 6 miesięcy, czyli 182 dni. Jednak żaden lekarz nie wystawia dokumentu na tak długi czas. Najczęściej praktykowane jest jednorazowe zwolnienie na maksymalnie 30 dni. Po tym czasie w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego na kolejne dni konieczna będzie ponowna konsultacja. Wtedy lekarz orzeknie, czy pacjent nadal jest niezdolny do pracy, czy już może powrócić do pełnienia swoich obowiązków. W szczególnych przypadkach cięższych chorób po przekroczeniu 6 miesięcy można starać się o przyznanie zasiłku chorobowego określanego jakoś świadczenie rehabilitacyjne. Przyznawane jest ono na okres do 12 miesięcy. Jest ono następstwem wykorzystania całego przysługującego zasiłku chorobowego, a o jego przyznaniu decyduje lekarz orzecznik z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzeba pamiętać, że przez cały okres w którym pracownik przebywa na zwolnieniu możliwe jest skontrolowanie tego, czy rzeczywiście przebywa on w domu i zajmuje się leczeniem. W zależności od zaleceń lekarskich wypisanych na dokumencie pacjent może mieć zalecone leżenie lub dopuszczoną możliwość poruszania się. Opuszczać dom można jednak tylko w uzasadnionych przypadkach. Jednym z nich jest konieczność wykupienia leków lub udanie się na rehabilitację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*