W czasie pandemii koronawirusa coraz więcej osób zainteresowało się hodowlą roślin. W swoich domach i mieszkaniach uprawiamy zarówno popularne warzywa, jak i mniej standardowe rośliny ozdobne. No ale jak robić to skutecznie? Odpowiedzią jest najczęściej growbox. Jak wykorzystać ten mechanizm? Co można w nim uprawiać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym właściwie jest growbox?

Growbox to forma szafy albo namiotu. Nie służy on jednak do przechowywania… albo nie tylko. Jego zasadniczym zadaniem jest bowiem uprawa roślin. Growbox nie musi mieć przy tym dostępu do światła albo naturalnej gleby. Tworzy się w nim bowiem unikalny mikroklimat, pozwalający na rozwój roślin. Oczywiście jednak sam namiot nie wystarczy. Growbox musi posiadać też odpowiednie wyposażenie, a także kogoś kto umiejętnie ustawi wszystkie parametry. Jaki growbox będzie odpowiedni do Twojego domu lub mieszkania? Jakie rośliny będą się w nim czuły najlepiej?

Growbox – ile miejsca zajmuje?

W specjalistycznych sklepach dostępne są growbox’y o różnych wymiarach. Właśnie dlatego przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad tym, ile roślin chcemy w nim uprawiać. Na powierzchni jednego metra kwadratowego pomieści się od 10 do 20 roślin. Co do zasady, bo oczywiście gatunek gatunkowi nierówny. Mówimy tutaj o przykładzie niewielkich sadzonek. Zresztą należy uwzględnić nie tylko szerokość, ale również wysokość rośliny. Jedne płożą się bowiem na ziemi, inne natomiast osiągają nawet kilka metrów wysokości. Najbardziej popularne wymiary growbox’ów to 40x40x80, 40x40x120, 80x80x180, a także 60x60x140 centymetrów.

Jakie wyposażenie growbox’a?

Kupując growbox’a należy zwrócić szczególną uwagę na jego oświetlenie oraz wentylację. W sklepach dostępne są gotowe zestawy, ale odpowiednie miejsce dla swoich roślin można urządzić również samodzielnie. Jeżeli mamy wątpliwości, które urządzenia będą najlepsze, dobrze jest zasięgnąć języka u specjalistów. Oni pomogą dobrać właściwe lampy, filtry, nawozy, doniczki, systemy hydroponiczne, folie refleksyjne, gleby i wszelkie inne akcesoria. A to wszystko w przystępnych cenach.

Co można hodować w growbox’ie?

No i pozostaje jeszcze pytanie, do czego warto wykorzystać growbox? Co najlepiej w nim hodować? Na świecie najczęściej wykorzystuje się go do hodowli konopi indyjskich, ale jak wiadomo taka uprawa w Polsce jest nielegalna. Można za to go użyć do wszelkich roślin, uwielbiających tropikalne warunki, w tym do cytrusów, papryczek chili i tak dalej.

Artykuł powstał we współpracy z https://maxgrowshop.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*