śliwki

Węgierka zwykła jest bardzo popularną odmianą śliwy. Sympatię zyskała dzięki smacznym owocom, z których można robić rozmaite przetwory i dania. Śliwa Węgierka jest też przyjazna w hodowli, chociaż wymaga nieco troski i właściwej pielęgnacji. Śliwa Węgierka  z powodzeniem może być uprawiana w przydomowych ogródkach. Chociaż w Polsce mamy wiele odmian śliwek to właśnie ta” zwykła” jest taka niezwykła.

Śliwa Węgierka – uprawa

Jest samopylna i daje smaczne, soczyste, granatowo-fioletowe owoce. Śliwa Węgierka zwykła jest najpopularniejszą odmianą. Najlepiej kupować jej gotowe sadzonki, których cena oscyluje w okolicach 20 złotych. Drzewka rosną bardzo silne, a owoce gotowe są już do zbioru w połowie września. Owoce śliwy Węgierki charakteryzują się jajowatym kształtem, słodkim miąższem oraz fioletową skórką, która przez biały nalot może wydawać się granatowa. Co ciekawe, im lepsze podłoże, tym większe owoce, w ubogiej ziemi śliwki będą małe i mniej słodkie. Jednak śliwa Węgierka  jest średnio odporna na mrozy. Oznacza to, że należy ją zabezpieczyć w chłodne dni oraz zimę. Śliwka węgierka lubi glebę wilgotną, próchniczną.

Choroby i zagrożenia

Do najgroźniejszych i najczęstszych chorób, na które zapada śliwa Węgierka, jest szarka. To choroba wirusowa przenoszona przez mszyce. Kolejną występującą chorobą jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Równie niebezpieczne dla drzewka są pasożyty i szkodniki. Śliwy najczęściej atakują:

  • misecznik śliwowy,
  • pordzewiacz śliwowy,
  • owocówka śliwóweczka,
  • mszyce,
  • owocnica jasna.

Przed chorobami jak i szkodnikami najlepiej chronić się używając oprysków. Pierwsze opryskiwanie powinno się odbyć wówczas gdy pąki śliwy Węgierki zaczną obrzmiewać, kolejne natomiast tuż przed kwitnieniem. W sytuacji gdy pojawią się objawy choroby lub działalności szkodników należy również nie czekać i rozpocząć oprysk. Jeżeli chcemy uniknąć chemii, możemy stworzyć oprysk z cebuli, pokrzywy lub czosnku. Równie skutecznie są opryski ze skrzypu polnego oraz krwawnika.

Kiedy rozpocząć sadzenie?

Owoce pojawiają się już w połowie września, jeżeli jednak chcemy dopiero posadzić drzewko, to powinno to nastąpić najwcześniej w październiku, a najpóźniej do pojawienia się pierwszych przymrozków. Śliwa Węgierka może być również sadzona wczesną wiosną, tuż przed okresem wegetacji. Dobrej jakości sadzonki gwarantują tylko dobre szkółki oraz producenci. Drzewko ze sprawdzonego źródła jest gwarantem smacznych owoców i powodzenia w sadzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*