Balsa to wysokojakościowy materiał, który służy między innymi do budowy makiet architektonicznych oraz różnego rodzaju budowli miniaturowych. Wysokojakościowa deska, która pozyskiwana jest z tego materiału, jest bardzo lekka i łatwo się z niej konstruuje różnego rodzaju przedmioty. Cechą charakterystyczną tego kompozytu jest stosunkowa mała gęstość, która oscyluje na poziomie 110 kg w przeliczeniu na metr sześcienny. W ramach informacji warto wiedzieć, że tego typu kompozyt jest dwukrotnie lżejszy od popularnie stosowanego korka. Ma on również doskonałą jakość.

Drewno balsa, które oferuje różnorodne możliwości konstruktorskie

Drewno balsa cenione jest za lekkość, możliwości konstruktorskie oraz kompaktowość. Warto dodać, że kompozyt ten stanowi doskonały materiał do budowy najróżniejszych modeli latających. Kompozyt ten można łatwo ciąć ostrymi narzędziami, na przykład długim nożem, skalpelem. Co ważne, materiał ten można również precyzyjnie szlifować i kleić. Deska balsowa sprawdza się przy wielu różnych zastosowaniach hobbystycznych. Najczęściej deski z balsy występują w wymiarach 100 mm na 1000 mm. Dodatkowo, warto dodać, że grubość tego kompozytu jest oferowana od 1 do nawet 30 mm.

Zastosowanie balsy w praktyce

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że z wysokojakościowej balsy można budować najróżniejsze, miniaturowe budowle. Ten materiał przydaje się do konstruowania mebli, pudełeczek, a nawet spławików wędkarskich, zabawek oraz klocków dziecięcych. Lekki materiał nie sprawia trudności w obróbce i co ważne, jest on niezwykle trwały. Balsa modelarska łatwo się klei i co istotne, świetnie łączy się z papierem oraz najróżniejszymi kompozytami tekturowymi. Może być także łączona z wysokojakościową płytą piankową.

Materiały, które stosowane są w modelarstwie hobbystycznym

Ciekawą informacją jest fakt, że wyżej wymieniony kompozyt znany jest również jako ogorzałka wełnista. Jest to gatunek drzewa, które uprawiane jest przeważnie na terenach Ameryki Południowej. Materiał ten wykorzystuje się nie tylko do produkcji klocków i modeli, ale również sprawdza się przy budowie prawdziwych jachtów oraz wodnych tratw. Z pomocą tego kompozytu projektowane są opakowania a także protezy ortopedyczne. Każdy miłośnik prac budowlanych, architektonicznych oraz modelarskich, z całą pewnością doceni ten materiał. Warto dodać, że balsa modelarska może stanowić doskonały pomysł na prezent dla osób, zajmujących się hobbystycznie wykonywaniem różnego rodzaju konstrukcji i miniaturowych budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*