fot. CJWHO

Nie da się ukryć, że sklejka modelarska to jeden z najczęściej wykorzystywanych elementów wykorzystywanych podczas konstruowania modeli. Warto uzyskać nieco więcej informacji na jej temat, aby zwiększyć swoją świadomość w tym zakresie. Czym jest sklejka modelarska? Jakie jej rodzaje możemy wyróżnić? Kiedy może być wykorzystywana? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest sklejka modelarska?

Pewna część czytelników prawdopodobnie zastanawia się, czym tak właściwie jest tytułowa sklejka modelarska, spieszymy zatem z odpowiedzią. Jest to jeden z najbardziej podstawowych budulców drewnianych modeli żaglowców. Materiał ten wyróżnia się nieco większą odpornością na wilgoć niż popularny fornir, co z pewnością jest ogromnym udogodnieniem. Sklejka z reguły wykonana jest z trzech warstw, które są ze sobą klejone na gorąco. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczną prasę, która zwiększa wytrzymałość całego produktu. Najcieńsza sklejka modelarska posiada wymiary oscylujące w granicach 0,4 mm, dzięki czemu możliwe jest stworzenie modelu z najdrobniejszymi szczegółami. Jeśli chodzi o górną granicę, to wynosi ona od 6 mm do 8 mm. Wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki, dlatego też każda osoba potencjalnie zainteresowana zakupem z pewnością znajdzie właśnie to, czego szuka.

Jakie rodzaje sklejki modelarskiej możemy wyróżnić?

Jedną z najpopularniejszych rodzajów sklejki jest sklejka elastyczna. Uznawana jest za wodoodporną. Dość częstym zakupem wśród osób zainteresowanych tym hobby jest sklejka lotnicza. Charakteryzuje się znacznie lepszą jakością wykonania, a także satysfakcjonującą wytrzymałością. Materiał ten wyróżnia się tym, że wytwarzany jest z drewna brzozowego i kleju wodoodpornego. Proces związany z produkcją jest bardzo precyzyjny. Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, najcieńsza sklejka modelarska ma grubość około 0,4 mm, czyli jest bardzo cienka. Prześwituje, kiedy jest ustawiona pod światło.

Kiedy wykorzystuje się sklejkę modelarską?

Sklejka modelarska wykorzystywana jest do pokładu statku i szkieletu. Niekiedy wykorzystuje się ją do wycięcia klepki poszycia- jest to szczególnie częste zjawisko w przypadku modeli o delikatnym owrężu. Sklejkę używa się w szkutniczym modelarstwie, jednakże ma również pewne ograniczenia. Jest nim chociażby pstrokaty i dwukolorowy przekrój. W konsekwencji używa się jej do miejsc zakrytych litym drewnem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*